Elektroteknikte harmonik kaynakları ve harmonikleri yok edici filtreler
  1. Tez No: 78301
  2. Yazar: SELAMİ YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL VAYVAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Elektrik sistemlerinin arızasız ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi, akım ve gerilim gibi büyüklüklerin SO Hz frekansta ve sinusoidal formda olmasına bağlıdır. Bununla birlikte bîr çok nedenlerden dolayı bu temel büyüklükler sinusoidal Özelliklerini kaybederek sistemde istenmeyen harmonikler oluşmaktadır. Aşın doymuş magnetik devreler, arkla çalışan işletme araçları ve güç elektroniği sistemleri gibi bir çok sistem, akımı ile gerilimi arasındaki bağıntı doğrusal olmadığından, harmonikleri oluşturmaktadır. Akım ve gerilim dalgalarında oluşan bu harmonikler elektrik tesislerine ve bu tesislere bağlı tüketicilere zarar vermekte ve hatta tamamen işlemez hale getirmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde harmoniklerin oluşumu, akış yönleri, akım ve gerilim harmonikleri arasındaki ilişki ve harmonik seviyesi sınırlamaları incelenmiştir. İkinci bölümde İse harmonikli dalgalar, matematiksel denklemlerle analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde generator, transformatör, ark ocağı ve güç elektroniği sistemleri v.b. gibi işletme araçlarının harmonikleri nasıl ürettiği ve bu harmonikleri yok etmek için üretim aşamasında alınabilecek önlemler araştırılmıştır. Dördüncü bölümde harmoniklerin elektrik sistemlerine vermiş olduğu zararlara değinilmiştir. Beşinci bölümde ise filtreler kullanılarak harmonik etkinliğinin yok edilmesi konusu araştırılmıştır. Son bölümde ise şebekedeki harmonik etkinliğinin azaltılması konusunda, ileride yapılacak çalışmalara, ışık tutması açısından somut sonuçlar çıkarılmış ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Working of electricity systems smoothly and safety depends on the foundation quantities such as current and voltage which are sinusoidal and 50 Hz frequency. However, these foundation quantities lose their sinusoidal characteristics because of many reasons and this occurs unwanted harmonics in the system. Because of excessive magnetization devices, many systems such as institution devices and power electronics by working with arc, current and voltage graphics aren't linear; some harmonics can be occur. These harmonics which are occured on the current and voltage waves can damage electricity foundations and their consumer. In the first chapter of this study; occuring of harmonics, their flowing directions, relation between current and voltage harmonics and their limiting levels are researched. In the second chapter; harmonic waves are analysed with the mathematical equation. In the third chapter; it is researched that how institution devices such as generator, transformer, arc furnace, power electronics systems, create harmonics and precautions for destroying these harmonics in the production process. In the fourth chapter, damages which are caused by harmonics to the electricity foundations are mentioned. In the fifth chapter; the subject of destroying the effectivness of harmonics by using filters is researched. In the last chapter; some real results and offers have been presented about decreasing of harmonic activities in the network in order to help to the next researches.