The role of ghrelin in overweight and obesity
Aşırı kilo ve obezitede ghrelin'in rolü
  1. Tez No: 783016
  2. Yazar: WADHAH IHSAN İBRAHİM İBRAHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada asıl amaç, ALT, AST ve ALP aktiviteleri ile ghrelin, glukoz, trigliseridler, kolesterol, HDL, LDL ve VLDL alarak aşırı kilolu ve obez kişilerde metabolik fonksiyonların değişimini araştırmaktı. Çalışmadaki parametreler. Çalışmanın üç grubunun (kontrol, fazla kilolu ve obez) her birine, kategorilerine göre eşleştirilmiş yaş ve farklı vücut kitle indeksine sahip kırk kişi yerleştirildi. Elde edilen sonuçlar, kontrole kıyasla obez ve fazla kilolu kişilerde ghrelin'de önemli bir azalma olduğunu gösterdi. Ayrıca, obezlerde ghrelin seviyesi aşırı kilolulara göre anlamlı derecede düşüktü. Obezlerde kontrol ve aşırı kilolulara göre glukoz düzeyi yükselmiştir. Obez ve aşırı kilolu kişilerde trigliserit ve VLDL seviyeleri kontrole kıyasla önemli ölçüde arttı. Ayrıca, son iki parametrenin seviyeleri, aşırı kilolu ile karşılaştırıldığında obezlerde anlamlı olarak daha yüksekti. Kolesterol ve LDL seviyeleri, kontrole kıyasla obez ve aşırı kilolu kişilerde anlamlı derecede yüksekti. Bununla birlikte, kontrole göre obez ve fazla kilolularda HDL düzeyi azalmıştı. ALT, AST ve ALP aktiviteleri obezlerde kontrol ve aşırı kilolulara göre anlamlı olarak arttı. Açıkça, obezite insanlarda metabolik fonksiyonlar üzerinde önemli değişikliklere neden olur.
Özet (Çeviri)
In the current study, the main goal was to search in the change of the metabolic functions in overweight and obese people by taking ghrelin, glucose, triglycerides, cholesterol, HDL, LDL, and VLDL with the activities of ALT, AST, and ALP as parameters in the study. Forty people were inserted to each of the three groups of the study (control, overweight, and obese) with matched age and different body mass index according to their category. The obtained results showed a significant reduction of ghrelin in obese and overweight compared to control. Moreover, the ghrelin level was significantly lower in obese compared to overweight. Glucose level was increased in obese compared to control and overweight. The levels of triglycerides and VLDL were increased significantly in obese and overweight compared to control. Moreover, the levels of the last two parameters were significantly higher in obese compared to overweight. The cholesterol and LDL levels were significantly higher in obese and overweight compared to control. Nevertheless, HDL level was decreased in obese and overweight compared to control. The activities of ALT, AST, and ALP were increased significantly in obese compared to control and overweight. Clearly, obesity induce significant change on the metabolic functions in people.