İş yükü ve tıbbi hata tutumunun çalışan performansı üzerindeki etkisi: Kamu hastaneleri üzerinde bir çalışma
The effect of work load and medical fault attitude on employee performance: A study on health personnel
  1. Tez No: 783017
  2. Yazar: AYŞENUR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İş yükü olgusu çalışanlara yapabileceklerinden daha fazla iş ve sorumluluk yüklenmesi sonucu meydana gelmekte ve çalışanların motivasyonunu ve iş verimini olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlık hizmetinin doğru ve kaliteli olması da hasta bakımının ve hasta güvenliğinin en az hata ile yerine getirilebilmesine bağlıdır. Tıbbi hata oranının azaltılabilmesi için ise sağlık personeli üzerinde meydana gelebilecek aşırı iş yükünün önlenmesine yönelik tedbirler alınması gerekmektedir. Bu çalışmada; sağlık personelinde iş yükü, tıbbi hata tutumu ve performans arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Daha sonra ise çalışmanın uygulama kısmına geçilmiştir. Uygulama kısmında sağlık personellerine uygulanan anket formları aracılığı ile veriler elde edilmiş ve elde edilen veriler analiz işlemlerine tabi tutulmuştur. Araştırmanın örneklem grubunu, Adana Şehir Hastanesi, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi ve Seyhan Devlet Hastanesi'nde sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmaya 460 sağlık çalışanı gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Veri toplama yöntemi olarak; sağlık personelinin iş yükünü hesaplamak için“İş Yükü Ölçeği”, tıbbi hata tutumunu ortaya koymak için“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”ve performansı ölçmek için“Çalışan Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapıldıktan sonra, SPSS programı üzerinden verilerin analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The workload phenomenon occurs as a result of placing more work and responsibility on the employees than they can do, and it negatively affects the motivation and work efficiency of the employees. The correct and quality healthcare service depends on the ability to perform patient care and patient safety with the least error. In order to reduce the rate of medical errors, measures should be taken to prevent excessive workload on healthcare personnel. Then, the application part of the study was started. In the application part, data were obtained through the questionnaire forms applied to healthcare personnel and the obtained data were subjected to analysis.The sample group of the research consists of health workers in Adana City Hospital, Çukurova University Balcalı Hospital and Seyhan State Hospital. In this context, 460 health workers voluntarily participated in the study. As a data collection method;“Workload Scale”was used to calculate the workload of health personnel,“Attitude Scale in Medical Errors”was used to reveal the medical error attitude and“Employee Performance Scale”was used to measure performance. After the validity and reliability analyzes of the obtained data were made, the data were analyzed via the SPSS program.