Anadolu masallarında sihir motifi üzerine bir inceleme
An examination of the magic motif in Anatolian tales
- Tez No: 783020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sözlü anlatı geleneğinin önemli bir parçası olan masallar geçmişten günümüze kadar önemini korumuş edebi türlerden biridir. Halkın ortak belleğinin ve kültürel ögelerinin birer yansıması olan masallar; iyilik ve kötülük kavramlarının aktarılmasında, hayal gücünü beslemede, içinde barındırdığı olağanüstülükler yönüyle toplumun bir tamamlayıcısı durumundadır. Bu olağanüstülüklerden birini de sihir motifi oluşturmaktadır. Bu çalışmada derlenmiş ve basımı yapılmış yetmiş Anadolu masalında yer alan sihir motifi tespit edilmiş olup bu sihir motifleri Stith Thompson'ın Motıf Index of Folk-Literature adlı eserinde yer alan sihir motifine göre sınıflandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın masal alanında yapılan yapısal çalışmalara kaynaklık etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales, which are an important part of the oral narrative tradition, are one of the literary genres that have retained their importance from the past to the present day. Fairy tales, which are a reflection of the common memory and cultural elements of the people, are a complement of society in terms of transferring the concepts of good and evil, feeding the imagination, and the extraordinary things it contains. One of these extraordinary features is the magic motif. In this study, the magic motifs contained in seventy Anatolian fairy tales compiled and published have been identified and these magic motifs have been classified according to the magic motif contained in Stith Thompson's Motif Index of Folk-Literature. The study is intended to be a source of structural studies conducted in the field of fairy tales.