Term bebeklerde damar yolu açma işlemi sırasında yapılan kundaklamanın ve anne sütü koklatmanın ağrı ile bebek konforu üzerine etkisi
The effect of swaddling and inhaling breast milk odour on the pain and comfort during the placement of peripheral intravenous catheter in term infants
- Tez No: 783021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma term yenidoğanlarda damar yolu açma işlemi sırasında kundaklama ve anne sütü koklatmanın işleme bağlı gelişen ağrı ve konfora etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini 1 Ekim 2020–1 Ekim 2021 tarihleri arasında Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan term yenidoğanlar oluşturmuştur. G-Power analizine göre örneklem büyüklüğü 120 olarak hesaplanmış olup, 1. deney grubu 30 bebek, 2. deney grubu 30 bebek, 3. deney grubu 30 bebek ve kontrol grubu 30 bebekten oluşmuştur. Araştırmanın uygulanmasında damar yolu açma işlemi sırasında 1. gruptaki bebekler kundaklanmış, 2. gruptaki bebeklere anne sütü koklatılmış, 3. gruptaki bebekler kundaklanarak anne sütü koklatılmış ve kontrol grubundaki bebeklere herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubunu oluşturan yenidoğanların damar yolu açma işlemi öncesi, esnası ve sonrasında ağrı ve konforları değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yenidoğan - Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS)”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ)”kullanılmıştır. Araştırmaya alınan üç deney grubu ve kontrol grubundaki bebekler ağrı ve konfor düzeyleri açısından karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of swaddling and inhaling mother's breast milk odour on the pain and comfort during the placement of peripheral intravenous catheter in term infants. The population of the study consisted of term infants hospitalized in the neonatal intensive care unit of Karadeniz Ereğli State Hospital between 1st October 2020 and 1st October 2021. According to the G-Power analysis, the sample size was calculated as 120 and term infants were equally assigned to three experimental groups and a control group, each of which consisted of 30 infants. During the placement of peripheral intravenous catheter, the infants in the 1st experimental group were swaddled, the infants in the 2ndexperimentalgroup were made to inhale the mother's breast milk odour, the infants in the 3rd experimental group were both swaddled and made to inhale the mother's breast milk odour and no procedure was applied to the infants in the control group. The pain and comfort levels of infants in the experimental and control groups were assessed before, during and after the placement of peripheral intravenous catheter.“Infant Descriptive Information Form”,“Neonatal Infant Pain Scale (NIPS)”and "Neonatal Comfort Behaviour Scale (NCBS) were used to collect data. When the infants in three experimental groups and in the control group included in the study were compared in terms of pain and comfort levels, a significant difference was found between the groups (p0.05).