Türkiye'de kekemeliği olan bireylerin 17-30 yaş arasındaki yaşam partnerlerinin kekemeliğe yönelik görüş ve farkındalıkları
Awareness and views of life partners of individuals with stuttering in turkey between the ages of 17-30 about stuttering
  1. Tez No: 783026
  2. Yazar: BÜŞRA AYTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Linguistics, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kekemeliğin bireyler tarafından istenmediği ve kekemeliği olan bireylere karşı bu durumun olumsuz bakış açısı ve damgalamaya sebep olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı kekemeliğe sahip bireylerin romantik ilişki yürüttükleri yaşam partnerlerinin kekemeliğe ve kekemeliği olan bireylere yönelik görüşlerini belirlemektir. Mevcut çalışma 17-30 yaş arasındaki 13 erkek ve 32 kadın olmak üzere toplam 45 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatür taraması sonucu oluşturulmuş 34 maddelik bir anket kullanılmıştır. Veriler yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, birliktelik süreleri, daha önce kekemeliğe sahip eski partner varlığına ve kekemelik süresi değişkenleri göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bu analizlerden elde edilen sonuçlara göre ilişki süresi ve yaş arttıkça, endişe düzeylerinin de arttığı görülmektedir. Kekemeliği olan bireylerin partnerlerinin terapötik sürecin mutlak bir parçası olmalarının daha etkili bir müdahale için gerekli düşünülmektedir. Kekemeliği olan bireylerin, iş ve sosyal hayatlarında zorluk çekeceklerini düşünmelerinden ve iç dünyalarında karmaşadan dolayı kekemeliğe yönelik görüşlerinin olumsuza yakın olduğu anlaşılmaktadır. Elde edilen bulgular ilişki içerisindeki diğer kişinin bakış açısından durumu görebilmeyi mümkün kılmıştır. Bu bakış açısının dikkate alınması ve müdahale sürecine dâhil edilmesi kekemeliğin bireylerin yaşamları üzerindeki etkisi adına yapıcı girişimlerde bulunmayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that stuttering is an undesirable situation that causes negative perspectives and stigma against individuals with stuttering. The aim of this research is to highlight the views of the life partners with whom stuttering individuals have romantic relationships towards stuttering and individuals with stuttering. The study has been applied to a total number of 45 participants (consisting of 13 males and 32 females) ranging between 17-30 ages. In the present study, a 34-item survey which has been designed as a result of a considerable literature review has also been applied on the purpose of data collection. The data obtained were examined by taking into account the variables of age, gender, educational status, marital status, the presence of individuals with a language-speech disorder in their environment, the duration of their relationship, the presence of partners who had stuttered before, and the duration of stuttering. According to the results obtained from these analyzes, it can be seen that anxiety levels increase as the duration of the relationship and age increase. It is considered necessary for a more effective intervention that the partners of individuals with stuttering are an absolute part of the therapeutic process. It is understood that individuals with stuttering have a negative view of stuttering because they think that they will have difficulties in their business and social lives and because of the confusion in their inner world. The findings made it possible to see the situation from the perspective of the other partner in the relationship. Considering this perspective and including it in the intervention process will enable constructive initiatives to be taken on behalf of the impact of stuttering on individuals' lives.