Kekemeliği olan bireylerin yaşadığı mesleki ve sosyal bariyerlerin belirlenmesi ve iktisadi analizi: Türkiye örneği
Determination and analysis of occupational and social barriers where people who stutter live: Example of Türkiye
  1. Tez No: 934958
  2. Yazar: FUNDA ÖZÜM KİPEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ESER AFŞAR, DOÇ. DR. MEHMET EMRAH CANGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, kekemeliği olan bireylerin Türkiye'de karşılaştıkları mesleki ve sosyal bariyerleri tespit etmeyi ve bu bariyerlerin iktisadi sonuçlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Betimsel araştırma yaklaşımı çerçevesinde, çevrimiçi anket yöntemiyle toplanan veriler kullanılarak kekemeliği olan (n=212) ve olmayan (n=232) yetişkinlerden oluşan toplam 444 katılımcının yanıtları incelenmiştir. Araştırmada, kekemeliği olan bireylerin iş piyasasına katılım, terfi ve maaş düzeyi gibi alanlardaki deneyimleri ile terapiler, iletişim araçları, ulaşım ve konaklama giderleri gibi ekonomik maliyetleri incelenmiştir. Bulgular, kekemeliği olan bireylerin beş yıllık dönemde yaklaşık ortalama 2.500 USD'yi aşabilen çok yönlü harcamalar gerçekleştirmesi gerektiğini ve bu harcamaların dil ve konuşma terapisi, alternatif iletişim yolları, tekrarlanan İngilizce sınavı, alternatif terapi ve ulaşım-konaklama giderleri gibi kalemlerde yoğunlaştığını göstermiştir. Buna karşılık, maaş ve terfi sayısı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış; ancak sözlü iletişimin yoğun olduğu sunum, toplantı ve telefon görüşmesi gibi görevlerde kekemeliği olan bireylerin fırsat kaybı yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra; kekemelik şiddetinin artmasının her zaman daha yüksek ekonomik maliyetlere yol açmadığı; bireylerin kişisel kaynakları, sosyoekonomik koşulları ve başa çıkma stratejilerinin harcama kalıplarını etkilediği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, kekemeliğin çok boyutlu yapısını vurgulamakta ve iletişim sınırlılıklarının yanı sıra ekonomik, sosyal ve psikolojik açılardan da dikkate alınması gereken bir konu olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar, farkındalık kampanyalarının yaygınlaştırılması, destekleyici iş politikalarının geliştirilmesi ve terapilere erişimin desteklenmesi gibi önerileri gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the occupational and social barriers faced by adults who stutter in Türkiye and to analyze the economic consequences of these barriers. Within the framework of the descriptive research approach, the responses of a Toplam of 444 participants, including adults who stutter (AWS; n=212) and who do not stutter (n=232) were examined using data collected through the online survey method. In the study, the experiences of AWS in areas such as participation in the job market, promotion and salary level, as well as economic costs such as therapies, communication vehicles, transportation and accommodation costs were examined. The findings reveal that AWS should realize well-rounded spending that can exceed mean about 2,500 USD over the five-year period, and that these expenses include speech and language therapy, alternative therapy, alternative communication options, and, in items such as repeated English exams and transportation-accommodation expenses. In contrast, no statistically significant difference was found in terms of salary and number of promotions; however, it was concluded that AWS in areas such as presentations, meetings and telephone interviews, where verbal communication was intense, experienced loss of opportunity. In addition, increasing stuttering intensity does not always lead to higher economic costs; it has been observed that personal resources, socioeconomic conditions and coping strategies of individuals affect spending patterns. This study highlights the multidimensional nature of stuttering and reveals that it is a topic to consider from economic, social and psychological perspectives as well as limitations of communication. The results raise recommendations such as dissemination of awareness campaigns, development of supportive work policies and encourage of access to therapies.