Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde sağlık ve dijital sağlıklı diyet okuryazarlığı ile beslenme okuryazarlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health and digital healthy diet literacy and nutrition literacy in Trakya University Faculty of Health Sciences students
- Tez No: 783027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, geleceğin sağlık çalışanı adaylarında sağlık okuryazarlığı, dijital sağlıklı diyet okuryazarlığı ve beslenme okuryazarlığı durumlarını değerlendirmek amacıyla Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim gören gönüllü 338 öğrenci (%83,10'u kadın, %16,90'ı er-kek) ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere yüz yüze uygulanan anket ile sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, sağlık okuryazarlığı düzeyi (Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-Kısa Form), dijital sağlıklı diyet okuryazarlığı düzeyi (Dijital Sağlıklı Diyet Okuryazarlığı Ölçeği) ve beslenme okuryazarlığı düzeyi (Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı) ile ilgili veriler toplanmıştır. Öğrencilerin ortalama Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği indeksi 30,82±7,48, ortalama Dijital Sağlıklı Diyet Okuryazarlığı Ölçeği indeksi 22,74±10,28 olduğu ve %95,00'inin yeterli düzeyde beslenme okuryazarlığına sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 338 volunteer students (83,10% female, 16,90% male) studying at the Faculty of Health Sciences of Trakya University in order to evaluate the health literacy, digital healthy diet literacy and nutritional literacy status of future health worker candi-dates. Data on sociodemographic characteristics, nutritional habits, anthropometric measure-ments, health literacy level (Health Literacy Scale-Short Form), digital healthy diet literacy level (Digital Healthy Diet Literacy Scale) and nutritional literacy (Adult Nutritional Literacy Assess-ment Tool) level were collected through a face-to-face questionnaire applied to the students. It was found that the mean Health Literacy index of the students was 30.82±7.48, the mean Digital Healthy Diet Literacy index was 22.74±10.28, and 95.00% of them had sufficient nutritional literacy.