Kaçınılmaz toplumsal bir gerçeklik olarak sayborglaşan insan ve sayborg sanat
Humans becoming cyborgs as an inevitable social reality and cyborg art
  1. Tez No: 783060
  2. Yazar: SİMGE GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Biotechnology, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
Bu çalışma teknolojinin üstel ilerleme hızının etkisiyle sosyal yaşamın, insan bedeninin ve sanatın dönüşümünü ortaya koymaktadır. İnsan bedeni, sosyal yaşam ve sanat ana konuları evrim bağlamında ele alınmıştır. Bu çalışma, Üçüncü Kültür düşüncesi ve bu düşünceyi destekleyen Yeni Hümanistler de denilen düşünürlerin görüşleri ışığında, özellikle de Raymond 'Ray' Kurzweil'in Tekillik kuramı bağlamında çalışılmıştır. İnsan biyolojisi, sosyal yaşam bağlamında sosyal evre ve sosyal kuşaklar, teknoloji ve sanat ana konuları evrimsel bağlamda değerlendirilmiş; çok yeni bir kavram olan post-insanlaştırma kavramı üzerine dört aşamalı post-insanlaştırma süreci önerisi sunulmuş; sayborglaşma kavramı insan-makine birleşimi olmanın ötesinde sosyal ve sanatsal bağlamda değerlendirilmiş; sayborg sanatı ve öncü sayborg sanatçılar ayrı bir bölüm olarak ayrıntılı bir şekilde açıklanıp değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklerini, öncü sayborg sanatçılar Neil Harbisson, Moon Ribas ve Manel Munoz (Manel De Aguas) oluşturur.
Özet (Çeviri)
This study reveals the transformation of social life, human body and art with the effect of the exponential rate of progress of technology. The main subjects of the human body, social life and art are discussed in the context of evolution. This study has been studied in the light of the Third Culture idea and the opinions of philosophers, also called New Humanists, who support this thought, especially in the context of Raymond 'Ray' Kurzweil's Singularity theory. The main subjects of human biology, social phases and social generations in the context of social life, technology and art were evaluated in the evolutionary context; on the concept of post-humanization, which is a very new concept, a four-stage post- humanization process proposal was presented; the concept of cyborgization has been evaluated in a social and artistic context beyond being a human-machine combination; cyborg art and pioneer cyborg artists are explained and evaluated in detail as a separate section. Pioneer cyborg artists Neil Harbisson, Moon Ribas and Manel Munoz (Manel De Aguas) form the sample of the study.