Reklamcılıkta femvertısıng uygulamalarının tüketici tutum ve satın alma niyetlerine etkisi
The effect of femvertising applications in advertising on consumer attitudes and purchase intention
  1. Tez No: 783067
  2. Yazar: SİNAN TANYOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde reklam uygulamalarının tüketicilerin tutumlarına ve niyetlerine etkisini keşfetmek pazarlama ve reklam endüstrisi için önemli bir konudur. Bireyler, günümüzde bir markayı sadece ürünleri ve hizmetleri için değil kendi ideallerini destekledikleri için de tercih etmektedirler. Bu çalışma ile femvertising reklamlarının tüketici tutum ve niyetlerine etkisini belirlemek ve demografik özellikler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konmak istenmiştir. Araştırmanın evreni, Türkiye'nin çeşitli illerindeki on sekiz yaş ve üzeri kadınlardan oluşmaktadır. Örneklem grubu, ankete katılan 232 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın metodolojisi olarak Nicel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, femvertising uygulamalarının tüketici tutum ve niyetlerine etkisini belirleyen altı faktör ortaya çıkmıştır ve femvertising'in tüketicilerin tutum ve niyetlerine etkisi demografik özelliklere göre farklılık göstermiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgularla reklamlarda femvertising uygulamalarını kullanan işletmeler ile femvertising araştırmacılarına yol gösterebilecek tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, exploring the effects of advertising practices on consumer's attitudes and intentions is an important issue for the marketing and advertising industry. Today, individuals prefer a brand not only for its products and services, but also because it supports their own ideals. In this study, it was aimed to determine the effect of femvertising advertisements on consumer attitudes and intentions and to reveal whether they differ in terms of demographic characteristics. The population of the research consists women aged eighteen and above in various provinces of Turkey. The sample group consists of 232 women who participated in the survey. Quantitative Research Approach was used as the methodology of the research. According to the results of the research, six factors have emerged that determine the effect of femvertising practices on consumer attitudes and intentions, and the effect of femvertising on consumers' attitudes and intentions differed according to demographic characteristics. With the findings obtained from this research, recommendations that can guide the businesses that use femvertising applications in advertisements and femvertising researchers are presented.