Dişsiz mandibulaya uygulanan 4 implant destekli bar tutuculu hareketli protez planlamalarında terminal implantlardaki seviye ve mesafe farkının peri-implant kemikte oluşan stres üzerindeki etkisinin sonlu eleman analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the distance and the vertical level of the terminal implant in bar retained, four-implant supported overdenture treatments on the stresses in the peri-implant, using finite element analysis
  1. Tez No: 783073
  2. Yazar: DANESH GHAHRAMANIMARANGALOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET NESLİHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 4 implant destekli bar tutuculu mandibular hareketli protez planlamalarında, terminal implantın komşu implanttan mesafesi ve vertikal seviye farkının implantın çevresindeki kemikte oluşan gerilim ve gerinimler üzerindeki etkisini üç boyutlu sonlu eleman analizi ile araştırmaktır. Yöntem: Hazırlanılan 4 implant destekli, bar tutuculu mandibular hareketli protez modeli üzerinde sol terminal implantın meziyalindeki implant birer milimetre meziale taşınarak, aradaki mesafe 3.8, 4.7, 5.6 ve 6.5 mm olmak üzere dört ana grup oluşturulmuştur. Her ana grup için, sol terminal implantın vertikal seviyesi diğer implantlara göre 1, 2 ve 3 mm apikalde, 1, 2 ve 3 mm koronalde ve diğer implantlarla aynı seviyede olmak üzere 7 alt grup oluşturulmuştur. Barın sol kantileverinin distal kısmına 100 N vertikal kuvvet uygulanmıştır. Toplam 28 model için von Mises gerilimi, maksimum ve minimum gerilim ve gerinimler hesaplanmıştır. Bulgular: Diğer implantlara göre daha koronalde konumlanmış terminal implant modelleri, aynı seviyede konumlanmış modeller ile kemikte benzer veya daha düşük sıkışma tipi gerilim ve gerinim oluştururken terminal implantın etrafındaki kemikteki çekme tipi gerilim ve gerinimlerde belirgin artış göstermişlerdir. Daha apikalde konumlanan terminal implant modellerinde gerilim ve gerinimde azalma görülmüştür. Terminal implantın komşu implanttan mesafesi arttıkça çevresindeki kemikte oluşan gerinim ve gerilimde artış görülmüştür. Sonuç: Sonlu eleman analizi çalışmalarının kısıtlılıkları göz önünde bulundurarak bu çalışma, dört implant destekli, bar tutuculu, hareketli protez tedavilerinde, terminal implant bölgesindeki kemik düzensizlikleri veya defektleri gibi nedenler ile implantın vertikal seviyesinin ideal olmaması durumunda, terminal implant etrafındaki kemikteki çekme geriliminin artabilmesine rağmen, kemiğin aşırı gerilim ve gerinimlere maruz kalmasına sebep olmayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of the distance and the vertical level of the terminal implant in relation to its neighboring implant in bar retained, four-implant supported overdenture treatments on the stresses and strains in the surrounding bone, using 3D finite element analysis. Method: Four main groups were constructed by moving the neighboring implant mesially at 1 mm intervals resulting in distances of 3.8, 4.7, 5.6 and 6.5 millimeters. For each of these four main groups, seven sub-groups were created by setting the left terminal implant's vertical position 1, 2 and 3 millimeters both coronally and apically with respect to its neighboring implant. The remaining group was set to have the same vertical position with respect to its neighboring implant. A vertical load of 100 N was applied to the distal part of the bar's left side cantilever. The von Mises stresses, maximum and minimum principal stress and strains for each of the 28 models were computed. Results: The models with coronally positioned implants showed similar or decreased levels of compressive stress, and strains in the surrounding bone, compared to the models in which the terminal implant was at the same vertical position in relation to its neighboring implant. The tensile stress and strain levels around the terminal implant showed a significant increase when it was placed farther coronally. The models in which the terminal implant was positioned apically resulted in reduced levels of strain and stress. Increasing the distance between the terminal implant and its neighboring implant, in general, resulted in significantly increased levels of strain and stress in the surrounding bone. Conclusion: The current study, with its limitations inherent to finite element analysis, suggests that in four-implant supported, bar retained overdenture treatments, unideal vertical positioning of the terminal implant due to reasons like bone irregularities and defects might not cause excessive levels of stress and strain in the surrounding bone.