Sosyal sermaye ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişki: Mersin Üniversitesi çalışanları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 783088
  2. Yazar: YELİZ HOŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Örgütlerin verimliliğinin artması ve örgütlerin gelişme gösterebilmesi söz konusu olduğunda örgütü oluşturan çalışanların örgütsel sosyal sermayeleri ve özdeşleşmeleri yüksek önem taşır. Örgüt çalışanlarının bölüm içerisinde, diğer bölümlerdeki iş arkadaşlarıyla ve yöneticileriyle kuracakları iletişim ağları bütün örgütü etkileyeceğinden çok önemlidirler. Örgüt çalışanları yapılan faaliyetlerinin merkezinde yer alırlar. Bu araştırma, Üniversite çalışanlarının sosyal sermayeleri ve örgütsel özdeşleşmeleriyle ilgili mevcut durumun tespit edilmesini sağlayacağından, Üniversite yönetimlerine de katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmayla birlikte örgüt içerisinde bilgi paylaşımının, güvenin ve paylaşılan değer ve hedeflerin iş görenin çalışmış olduğu örgütle özdeşleştirmesine yaptığı etkinin tespit edilmesi sağlanabilecektir. Bu araştırma ile Mersin Üniversitesi'nde çalışmakta olan akademik ve idari personelin örgütsel sosyal sermayeleri ve örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to increasing the efficiency of organizations and the development of organizations, the organizational social capital and identification of the employees who make up the organization are of high importance. The communication networks that the employees of the organization will establish with their colleagues and managers in the department, are very important as they will affect the whole organization. Employees of the organization are at the center of their activities. It is thought that this research will also contribute to the University administrations, as it will enable the determination of the current situation regarding the social capital and organizational identification of the University employees. With this study, it will be possible to determine the effect of knowledge sharing, trust, shared values and goals within the organization on the identification of the employee with the organization they work for. With this research, the relationship between the organizational social capital and organizational identification of the academic and administrative staff working at Mersin University was tried to be determined.