Vergi kapasitesi ve kamu kurumları: Balkan ülkeleri ve Türkiye örneği
Tax capacity and state institutions: The case of the Balkan countries and Turkey
- Tez No: 783089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF OLUKLULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vergi kapasitesi ve kamu kurumlarının kalitesi üzerinde durulan konulardan biridir. Vergi kapasitesi, ülkelerin vergi toplayabileceği üst sınırı; kamu kurumlarının kalitesi ise bazı göstergeler baz alınarak kurumların hizmet sunumunda gösterdiği etkinlik ve verimliliği ifade etmektedir. Her iki kavram da çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Vergi kapasitesiyle kamu kurumları arasında bir ilişkinin var olması her ikisi açısından bir iyileşme veya kötüleşmenin birbirini etkilemesiyle sonuçlanmaktadır. Ülkeler her iki olguyu iyileştirmek için politikalar üretmektedir. Bu çalışmada, vergi kapasitesi ve kamu kurumlarının kalitesi arasındaki ilişki Türkiye ve Balkan ülkeleri özelinde 2008-2019 yılları arasındaki veriler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada, Dumitrescu & Hurlin (2012) Granger Nedensellik Analizi kullanılmış ve vergi kapasitesi ile kamu kurumlarının kalitesini belirleyen değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax capacity and the quality of public institutions is one of the issues that are emphasized. Tax capacity, the maximum limit that countries can collect taxes; the quality of public institutions, on the other hand, expresses the productivity and efficiency of the institutions in the provision of services based on several indicators. Both phenomenons are affected by various factors. The existence of a relationship between tax capacity and public institutions results in an improvement or a deterioration in both, affecting each other. Countries produce policies to improve both notions. In this study, the relationship between tax capacity and the quality of public institutions was examined using the data between 2008-2019 for Turkey and the Balkan countries. In the study, Dumitrescu & Hurlin (2012) Granger Causality Analysis was used and the causality relations between the tax capacity and the variables determining the quality of public institutions were tried to be revealed.