Bafra (Samsun)'da betonarme bir bina tasarımı ve deprem performansı açısından farklı zemin gruplarındaki analizleri
Design of a reinforced concrete building in Bafra (Samsun) and analysis of different soil groups in terms of earthquake performance
  1. Tez No: 783092
  2. Yazar: ERSAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ PEMBE MERVE KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde, inşaat sektörü özellikle konut inşası alanında hızlı bir büyüme içerisindedir. Artan proje ve yapı denetim firmalarının işlerindeki aksamalar, zemin etüt raporlarındaki yanlışlıklar ve proje aşamasındaki hatalı zemin sınıfı seçimi gibi birçok sebep depreme dayanıksız yapıların sayısını arttırmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, tasarımı yapılmış bir betonarme yapıyı farklı zemin sınıflarında analiz ederek yapının deprem performansı açısından nasıl değişkenlik gösterdiğini araştırmaktır. Bu durumu belirlemek üzere 5 katlı betonarme bir yapı için İdeCAD statik analiz programında mod birleştirme yöntemi kullanılarak analizler yapılmıştır. Araştırma alanı Samsun ilinin Bafra İlçesinde Fevzi Çakmak Mahallesinde bir konut projesi olarak tasarlanmış 5 katlı bir betonarme bir yapıdır. Yapı, 1 adet bodrum kat, 1 adet zemin kat ve 3 adet normal kattan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda deprem yükü değerini birebir etkileyen spektrum ivme değeri, taban kesme kuvveti, göreli kat öteleme değeri, deprem devrilme momenti, kolonlara ve kirişlere ait iç kuvvetler ZA zemin sınıfından ZE zemin sınıfına doğru artış göstermektedir. ZA zemin sınıfı ile ZB zemin sınıfı arasındaki taban kesme kuvveti ve spektrum ivme değerinde belirgin bir artış gözlemlenmezken ZB zemin sınıfından ZE zemin sınıfına gidildikçe artış oranında belirgin bir fark olduğu görülmektedir. Yapıda meydana gelen burulma ve rijitlik düzensizliği ZB, ZC, ZD ve ZE zemin sınıflarına göre ZA zemin sınıfında daha azdır. İkinci mertebe gösterge değeri ise ZA zemin sınıfından ZE zemin sınıfına doğru yapıda meydana gelen deplasmanlar ve kesme kuvvetlerinden dolayı azalmaktadır. Son olarak, her iki deprem doğrultusunda yapılmış olan performans analizi (nonlineer itme analizi) sonucunda ZA, ZB, ZC ve ZD zemin sınıflarında yapı sınırlı hasar performans düzeyindeyken ZE zemin sınıfında kontrollü hasar performans düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
Today, the construction industry is rapidly growing, especially in the area of building housing. Many reasons, such as disruptions in the work of increasing project and structure control firms, inaccuracies in the ground study reports, and incorrect soil class selection in the project stage, increase the number of earthquake-resistant structures. Therefore, the purpose of this study is to analyze a design-made concrete structure in different soil classes to study how the structure varies in terms of earthquake performance. To determine this case, analysis was performed using the mode merge method in the IdeCAD static analysis program for a 5-ply reinforced structure. The research area is a 5-storey reinforced concrete structure designed as a housing project in Fevzi Çakmak District of Bafra District of Samsun province. The structure consists of 1 basement floor, 1 ground floor and 3 normal floors. The findings show an increase in the spectrum acceleration value, the base cutting force, the relative ply offset, the earthquake tipping moment, the internal forces of the columns and beams from the ZA floor class to the ZE floor class, which directly affects the value of the earthquake load. There is no significant increase in the base shear force and spectrum acceleration value between the ZA floor class and the ZB floor class, but there is a significant difference in the increase rate as ZB soil class goes to the ZE floor class. The torsional and rigidity irregularities in the structure are lower in the ZA floor class than in ZB, ZC, ZD and ZE floor classes. The second level indicator value is reduced due to the displacement and cutting forces that occur in the structure from the ZA floor class to the ZE floor class. Finally, the performance analysis (nonlinear push analysis) based on both earthquakes results in the ZA, ZB, ZC and ZD floor classes, while the structure is at limited damage performance level, while the ZE is at a level of ground-class controlled damage performance.