A case study on development of flood mitigation measures
Taşkın kontrol sistemlerinin geliştirilmesi üzerine örnek bir uygulama
  1. Tez No: 783093
  2. Yazar: AYBİKE CEREN DURĞUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Şiddetli taşkınlar, yerleşim alanlarındaki altyapı tesisleri üzerinde olumsuz etkilerinin yanı sıra sosyo-ekonomik olumsuzluklara da neden olmaktadır. Bu nedenle bazı yapısal önlemlerin uygulanmasıyla olumsuz etkilerin azaltılması gerekmektedir. Bu çalışma, Ankara-Eskişehir karayolu ve Ankara-İstanbul konvansiyonel demiryolu dolguları arasında yer alan kritik bir bölgenin membaı için bazı sel kapanlarının önerilmesini ele almaktadır. Ulaşım sistemlerinin artan su seviyesi sebebiyle aşılma olasılığının azaltılması ve kritik bölgede yer alan özel mülklerin korunması amaçlanmaktadır. En iyi koruma seçenekleri, dikkate değer bir sönümleme sağlayan çeşitli memba sel kapanı alternatifleri değerlendirilerek belirlenmiştir. Menfez ve alt sel geçidinin hidrolik performansı da HY-8 Programı kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Severe floods have negative impacts on the infrastructural facilities in residential areas and inconveniences to socio-economical conditions. Therefore, it is a must to mitigate these adverse effects by implementing some structural measures. This study deals with the proposal of some detention basins in the upstream part of a critical area, which is located between the embankments of Ankara-Eskişehir highway and Ankara-İstanbul conventional railway. It is intended to offset the possibility of overtopping of these transportation systems and protect private properties in this critical zone. Best protective options are determined by evaluating several upstream detention basin alternatives that yield remarkable attenuation. Hydraulic performance of the culvert and lower flood pass have also been examined using HY-8 Software.