Örgüt kültürü ile iş tatmini arasındaki ilişkinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of the relationship between organizational culture and job satisfaction on organizational commitment
- Tez No: 783091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SUVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Örgüt kültürü kurumlar için çok önemlidir ve kurumların başarılı olabilmesi için kritik bir role sahiptir. Kurumların örgüt kültürü, çalışma ortamını oluşturur ve çalışanların iş yapma biçimlerini ve kapasitelerini doğrudan etkiler. Kurumdaki insan kaynağının psikolojisi, motivasyonu, iş tatmini ve örgütsel bağlılık ile verimlilik kapasitesi kurumdaki örgüt kültürüne göre düzenlenir. Toplumlar gibi örgütlerin de özgün davranış kalıpları, inançları ve değerleri bulunmaktadır. Örgütlere kişilik kazandıran ve yönetim biçimlerini belirleyen bu değerlerin toplamına örgüt kültürü adı verilmektedir. İş tatmini ise bireylerin psikolojik, ekonomik ve sosyal hayatlarını ciddi şekilde etkilemektedir. İş tatminin yüksek olması kişilerin kendilerini daha mutlu hissetmelerine, işlerini daha severek yapmalarına yol açmaktadır. Bu durum hem çalışanların performanslarına hem de işletmenin başarısına olumlu yansımak suretiyle, örgütlerin büyümesine olumlu katkı sağlamaktadır. Diğer taraftan, örgütsel bağlılık ise insanların duygu ve düşünceleriyle yakından ilgili bir kavramdır. Çalışmalar, çalışanları motive etmekte yetersiz kalan örgütlerin çalışanlar arasında olumsuz sonuçlar doğurduğunu göstermiştir. Türk bankacılık sektörünün son zamanlarda gelişimi açık bir gerçekliktir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte toplumda hemen herkesin akıllı telefon kullanması ve buna paralel olarak dijital bankacılığın geçmişe oranla toplum tarafından daha fazla benimsenmesi de bu büyümeye katkı sağlamıştır. Bu durumda bankaları işlevsellik açısından birbirinden ayıran en önemli şey hizmet kalitesi, müşteri odaklı anlayış ile fark yaratacak çalışan yaklaşımı olacaktır. Bu durumda çalışanların memnuniyetlerinin ve örgütsel bağlılıklarının ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Çalışmada, örgüt kültürü, iş tatmini ve örgütsel bağlılığın her organizasyonda önemli konular arasında yer aldığından hareketle bu çerçevede bir araştırma konusu benimsenmiştir. Bu çalışma, Eskişehir'de faaliyet gösteren özel banka çalışanlarının iş tatmini ve örgüt kültürü ile bu ilişkinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemini Eskişehir'deki şubelerinde çalışmakta olanlar arasından tesadüfü örnekleme yöntemiyle seçilmiş en az 156 banka çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada gerekli veri ve bilgiler anket yöntemi kullanılarak toplanmış olup, hazırlanan anket formunda toplam 60 soru yer almaktadır. Çalışma Eskişehir ilinde faaliyet gösteren özel banka çalışanları sınırlılığında gerçekleştirilmiştir. Örgüt kültürü ile iş tatmini arasındaki ilişkinin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi (%76) yüksektir. Banka çalışanlarının, iş tatmini ve örgüt kültürü düzeyleri, örgütsel bağlılık düzeylerini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Buna göre banka çalışanlarının örgüt kültürü ve iş tatmini düzeylerinin örgütsel bağlılık üzerinde etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is very important for organizations and has a critical role for organizations to be successful. Organizational culture of institutions creates the working environment and directly affects the way and capacity of employees to do business. The psychology, motivation, job satisfaction and organizational commitment and productivity capacity of the human resource in the institution are regulated according to the corporate culture in the institution. Like societies, organizations also have unique behavioral patterns, beliefs and values. The sum of these values, which gives personality to organizations and determines management styles, is called organizational culture. Job satisfaction seriously affects the psychological, economic and social lives of individuals. High job satisfaction causes people to feel happier and to do their jobs with more pleasure. This situation contributes positively to the growth of organizations by reflecting positively on both the performance of the employees and the success of the business. On the other hand, organizational commitment is a concept closely related to people's feelings and thoughts. Studies have shown that organizations that fail to motivate employees have negative consequences among employees. The recent development of the Turkish banking sector is a clear reality. With the development of technology, the use of smart phones by almost everyone in the society and the parallel adoption of digital banking by the society compared to the past also contributed to this growth. In this case, the most important thing that distinguishes banks from each other in terms of functionality will be service quality, customer-oriented approach and employee approach that will make a difference. In this case, it is understood how important employee satisfaction and organizational commitment are. Considering that organizational culture, job satisfaction and organizational commitment are among the important issues in every organization, a research topic has been adopted in this study. This study aims to determine the job satisfaction and organizational culture of private bank employees serving in Eskişehir and the effect of this relationship on organizational commitment. The sample of the study consists of at least 156 bank employees selected by random sampling method among those working at the private bank in Eskişehir. The necessary data and information in the research are collected using the questionnaire method, and there are 60 questions in total in the prepared questionnaire. The study will be carried out within the limitation of private bank employees operating in Eskişehir. The effect of the relationship between organizational commitment and organizational culture on job satisfaction is higher than the effect of the relationship between organizational culture and job satisfaction on organizational commitment (76%). It has been determined that the job satisfaction and organizational culture levels of the bank employees affect the organizational commitment levels positively. Accordingly, organizational culture and job satisfaction levels of bank employees were found to have an effect on organizational commitment.