Suçun nitelikli halleri
Qualifying circumstances of the offence
- Tez No: 783094
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAKEHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Suçun nitelikli halleri, ancak kasten işlenebilen suçlarda, suçun temel unsurlarına eklenmek suretiyle cezayı artıran veya azaltan sebeplerdir. Suçun nitelikli halleri, suçun oluşumuna bir etki göstermediği gibi hukuki vasfında da herhangi bir değişikliğe yol açmaz. Suçun nitelikli hallerinin tanımı ve özellikleri, Türk Ceza Kanunu'nun genel hükümler kitabında düzenlenmemiş olmakla birlikte, suç ve cezalara ilişkin temel ilkeler, suçun nitelikli halleri bakımından da geçerlidir. Bununla birlikte suçun maddi ve manevi unsurları ile suçun özel görünüş biçimleri olan teşebbüs, iştirak ve içtima konuları suçun nitelikli halleri bakımından ayrı bir özellik barındırmaktadır. Son olarak, cezanın belirlenmesi ile muhakeme hukuku açısından da suçun nitelikli halleri farklı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Çalışmamızda suçun nitelikli hallerinin temel özellikleri ve belli yönlerden sınıflandırılması ile etki gösterdiği suçun maddi ve manevi unsurları, suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım teorisi ve muhakeme hukuku inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qualifying circumstances of the offence are the causes which, in the case of offences which can only be committed deliberately, increase or decrease the punishment by adding them to the essential elements of the offence. The qualified forms of the crime do not have an effect on the formation of the crime and do not cause any change in its legal character. Although the definition and characteristics of the qualified forms of the crime are not regulated in the general provisions book of the Turkish Criminal Code, both in forming an element of the crime in which they are located and because they affect many issues in the general provisions the basic principles of offences and penalties also apply to the qualifying circumstances of the offence. However, the material and moral elements of the crime and the subjects of undertaking, participation and jurisprudence, which are the special forms of the crime, it has a distinct feature in terms of the qualified states of the crime. Finally, the determination of the penalty and the qualified states of the crime in terms of the law of procedure reveal a different result. In our study, the basic characteristics of the qualified states of the crime and the classification of certain aspects and the material and moral elements of the crime it affects, the specific forms of the crime, the theory of sanctions and the law of procedure were examined.