Ceza muhakemesinde fiilde ve hukuki nitelikte değişiklik
The changes in action and legal characterization in the criminal procedure
  1. Tez No: 783104
  2. Yazar: FATİH ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÖZENBAŞ BOYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ceza muhakemesi sürecinde fiil önemli görevler üstlenmektedir. Ceza muhakemesi sonunda verilen hükmün konusunu iddianamede unsurları ile gösterilen fiil oluşturmaktadır. Ceza muhakemesinin nihai amacı olan maddi gerçeğe ulaşma sürecinde iddianamede gösterilen fiilde ve fiilin hukuki niteliğinde değişiklik ile karşılaşılabilmektedir. Kaldı ki, mahkeme iddianamede gösterilen fiilin hukuki nitelendirmesinde, iddia ve savunma ile bağlı olmayıp, bu konuda serbesttir. Ceza muhakemesi açısından fiilden ne anlaşılması gerektiği, fiilin sınırlandırılması ve fiilin aynılığı konularının bilinmesi gereklidir. Zira, ceza muhakemesinde fiilde ve hukuki nitelendirmede değişikliklerin sonuçları, ceza yargılamasına etkileri açısından oldukça önemlidir. Bu sonuçlara geçilmeden önce fiilde değişikliğin hukuki nitelendirmede mi olduğu yoksa fiilin aynılığının dışına mı çıkıldığı hususlarının doğru tespit edilmesi gereklidir. Bu çalışmada, ceza muhakemesi sürecinde gerek fiilde gerekse hukuki nitelendirme değişikliklerin üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, ceza yargılamasında fiil ve hukuki nitelendirmede meydana gelen değişikliğinin sonuçlarının ceza muhakemesine etki eden temel hak ve hukuki ilkeler karşısındaki önemi de açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The action takes an important role in criminal procedure. The subject of the verdict given at the end of the criminal procedure is the action shown with the elements in the indictment. In the process of reaching the material truth, which is the ultimate goal of criminal proceedings, some changes may encountered in the action shown in the indictment and in the legal characterization of the action. Moreover, the court is not bound by the claim and defense in the legal characterization of the action shown in the indictment, but is free in this regard. It is necessary to know what should be understood from the action, the limitation of the this action and the sameness of the action, in terms of criminal procedure. Because the consequences of changes in the action and legal characterization of the action in criminal procedure are important in terms of their effects on the criminal justice process. Before proceeding to these conclusions, it is necessary to determine correctly whether the change in the action is in the legal characterization or whether the sameness of the action is exceeded. In this study, it has been tried to focus on the changes in both the action and the legal characterization of the action during the criminal procedure. In addition to this, the importance of the results of the changes in the action and legal characterization in criminal proceedings against the fundamental rights and legal principles that affect the criminal procedure has also been tried to be explained.