Arazi sanatının peyzaj tasarımı ile etkileşimi bağlamında heykel sanatı
Scuplture art in the context of the interaction of land art with landscape desing
  1. Tez No: 783123
  2. Yazar: NADİRE NUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sanat, toplumu her açıdan etkileyen geniş bir kavramdır. Sanat, sonsuz bir döngü içerisinde tüm zaman dilimlerinden etkilenerek beslenmektedir. Bu çalışmada sanatçıların ve peyzaj tasarımcılarının uygulama süreçleri değerlendirilmiştir. Arazi sanatı ve peyzaj tasarımı alanlarında heykel kullanımı; farklı biçim ve tanımlamaları ortaya çıkarmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; kent ve peyzaj tasarımı kavramları, kent içi-kent dışı açık alanlarda yer alan örnek uygulamalar tarihsel süreç içerisinde incelenmiştir. İkinci bölümde; Amerika'da ilk belirtilerinin 1960 sonrası hissedildiği“Arazi Sanatı”anlayışının heykel sanatı ile olan etkileşimi, bu sanata olan yansımaları ve dönemin öne çıkan arazi sanatçılarının heykel uygulamaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise peyzaj tasarımının arazi sanatı ile kurulan ilişkisi ele alınmıştır. Nitekim çağdaş sanatçılar ve peyzaj tasarımcıları sanatı güncel verilerle besleyerek geliştirmişlerdir. Bu çalışmada; Arazi sanatı ve peyzaj etkileşiminde oluşan yeni bakış açılarının önemi fark edilerek, bu alanda yaşanan gelişmelerin ve bu gelişmelerin günümüzdeki açık alanlarda görülen sanatsal yansımalarının etkileri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art is a broad concept that affects society in every aspect. Art is nourished by being influenced by all time periods in an endless cycle. In this study, the application processes of artists and landscape designers were evaluated. The use of sculpture in land art and landscape design; reveals different forms and definitions. In the first part of the study; city and landscape design concepts, exemplary practices in urban and out-of town open spaces have been examined in the historical process. In the second part; The interaction of the understanding of“Land art”with sculpture art, the first signs of which were felt in America after 1960, its reflections on this art and the sculpture practices of the prominent land artists of the period were discussed. In the third part, the relationship between landscape design and land art is discussed. Thus, contemporary artists and landscape designers have developed art by feeding it with current data. In this study; By realizing the importance of new perspectives in the interaction of land art and landscape, the effects of the developments in this field and the artistic reflections of these developments in today's open spaces have been revealed.