Çağdaş heykel sanatında cam ve kompozit malzemelerin kullanımı
The use of glass and composite materials in contemporary sculpture art
  1. Tez No: 783122
  2. Yazar: İZEL ERBAŞ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ATEŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanoğlunun mağara duvarlarına çizdiği resimler ve hayvan kemiklerinden yaptığı minyatür heykeller ışığında heykel tarihinin eski çağlara kadar uzandığı görülmektedir. Tarih öncesi insanların doğadan esinlenerek yaptıkları heykellerin yerini zamanla dinî inançları almıştır ve bu inançları doğrultusunda heykel sanatı bir araç olarak kullanılmıştır. Yerleşik hayatla beraber dinî törenlerde icra edilen heykel sanatında gelişmeler yaşanmıştır. Küçük çaplarda yapılan heykellerin yerine büyük boyutlarda yapılan heykeller alırken kullanılan malzemeler de çeşitlenmiştir. Taş, ahşap, cam ve bronzun kullanımıyla heykel sanatı da farklı boyutlara taşınmıştır. Mısır sanatında mimari yapılarda kullanılan heykeller, atalara birer şükran ifadesi olmaktan öteye gitmemiştir. Helenistik döneme kadar dinî inançlarla varlığını sürdüren heykel, gündelik hayatı da esin kaynağı olarak alabilen bir yapıya bürünmüştür. Sıradan insanların da konu olarak işlenebildiği heykel sanatı, Endüstri Devrimi'yle altın çağını yaşamaya başlamıştır. Geleneksel malzemeler yerine kullanılan farklı malzemeler, fikirleri ve yöntemleri de değiştirmiştir. Değişen fikir ve yöntemler doğrultusunda farklı sanat anlayışları ortaya çıkmıştır. Heykel sanatında farklı malzeme kullanımı Dada sanat anlayışıyla pik noktasına ulaşmış, sanatçılar yapılmayanı yapabilmek için birbirleriyle yarışa girmişlerdir. Endüstri Devrimi'yle kullanılmaya başlanan naylon, plastik, metal gibi malzemeler, sanatçıların sanat diline derin etkide bulunmuş ve hafif, ekonomik, kolay işlenebilir olmalarıyla sanatçılar tarafından tercih edilmişlerdir. Çağdaş döneme ayak uyduran heykel sanatı farklı malzemelerle günlük hayatın her yerinde icra edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the history of sculpture dates back to ancient times in the light of the paintings drawn by human beings on the cave walls and the miniature sculptures made from animal bones. The sculptures which are made by the inspiration of nature were replaced by the ones those are made by the inspiration religious beliefs over time, and the art of sculpture was used as a tool in line with these beliefs. Along with the settled life, there were developments in the art of sculpture performed in religious ceremonies. While sculptures made in small diameters were replaced by sculptures made in large sizes, the using materials have also diversified. With the use of stone, wood, glass and bronze, the art of sculpture has also been moved to different dimensions. The sculptures used in architectural structures in Egyptian art couldn't move beyond being an expression of gratitude to the ancestors. The sculpture, which exists with religious beliefs until the Hellenistic era, has taken on a structure that can take daily life as a source of inspiration. The art of sculpture, in which ordinary people can be treated as a subject, began to experience its golden age with the Industrial Revolution. Different using materials instead of traditional materials have also changed the ideas and methods; also in line with changing ideas and methods, different understandings of art have emerged. The usage of different materials in the art of sculpture reached its peak with Dadaism, and the artists competed with each other to do the undone. Materials such as nylon, plastic and metal, which are used from the beginning of Industrial Revolution, had a profound effect on the art language of the artists, and were preferred because of their lightness and easiness to process and afford. Sculpture art, which keeps up with the contemporary era, can be performed in every part of daily life with different materials.