Matbaa bölümünden mezun öğrencilerin iş (sanayi) içinde değerlendirilmesi
- Tez No: 78313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL SEMRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matbaacılık, Education and Training, Typography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Matbaa Bölümü' nden mezun olan öğrencilerin iş (sanayi) içinde değerlendirilmesi ile ilgili incelemeler yapılmıştır. Matbaacılık meslek dalının, bilginin ülke çapında yayılmasında ve bütün eğitim kademelerinde ihtiyaç duyulan kaynakların hazırlanmasında önemli bir yeri vardır. Matbaacılık meslek dalı temel olarak dizgi, baskı ve reprodüksiyon konularından oluşmaktadır. Bu temel konular doğrultusunda verilen eğitimin, matbaa sektörünün ihtiyacım karşılayacağı düşünülmektedir. Ülkemizdeki basım ve yayın sektörünün eğitilmiş insan gücü ihtiyacı, Matbaa Meslek Lisesi, Matbaa Meslek Yüksek Okulu ve Teknik Eğitim Fakültesi Matbaa Eğitimi Bölümü'nden karşılanmaktadır. Bu alanda eğitim almış olan kişilerin istihdam ve iş performansları hakkında bilgi toplanarak verilen eğitimin kazandırdıklarını incelemede kullanılmıştır. Bu amaçla matbaa sektöründeki sanayi odasına kayıtlı işyerlerinden örnekleri temsil edecek sayıda işletme seçilerek, bu işyerlerinde çalışan mezunlar için geliştirilen bir anket ile kendi alanlarına ilişkin bilgi ve becerilerini kullanabilme durumları, karşılaştıkları sorunlar, fakülte-işyeri arasındaki ilişkiler gibi konularda bilgi toplanarak elde edilen somut bulgular ortaya konulduktan sonra bu alanda ne tür düzenlemeler yapılabileceğine dair öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışma ile matbaacılık sektöründeki mezunların ve işverenlerin, iş içindeki bilgi ve becerilerinin bir değerlendirilmesi yapılacak ve bu veriler kendini yenilemek, güncelleştirmek ihtiyacı duyan matbaa eğitimi veren kurumlar için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Çalışmada ilgili literatürler taranarak ve konu ile ilgili yapılan araştırmalar incelenerek mesleki ve teknik eğitim, meslek standartları, matbaacılık, matbaa çalışma ortamı ve matbaa işletmelerinde ergonomik koşullar, matbaacılık meslek dallan için eleman yetiştirme ve okul sanayi işbirliği konularında bilgi verilmiştir. Kullanılan yöntem tanıtılmış, toplanan veriler incelenerek uygun şekilde değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda elde edilen bulgular tablolar halinde verilmiştir. Ayrıca mezunların yaş, mezun oldukları okul, meslek dalı ve sektördeki çalışma süresi değişkenlerine göre varyans analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, mezunların aldıkları eğitim, ders kitaplarının yeterliliği, okuldaki araç, makina miktarı ve makinaların teknolojik olarak yeterliliği, okul sanayi işbirliği konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis professional status and the evaluation of the graduates of the printing department in various fields of industry has been invastigated. The printing profession has an important place in the spread of the information in the country and in the preperation of the sources needed in every stage of the education and training. The professional branch of the printing is composed of setting, printing and reproduction in general. It is considered that the training and education given in the basic fields will meet the needs of the printing sector. In our country the trained man power demand for the press and publication sector is met from Printing Carrier High School, Printing Carrier Collage, Printing Education Department of the Faculty of the Technical Education. The data concerning the work and employment performance of the people educated in this field have been obtained and used for the evaluation of the result of this education To achieve this goal, a number of printing sector managements capable of representing the samples taken from the work places registered in the chamber of industry has been choosen. A survey developed for those graduates working in this work places has been used to get information about their use of knowledge and ability in their own field and the related problems and the relation between faculty and the work place. Some proposals have been developed for the reorganization in this field. This work will evaluate the information and abilities on work of the graduates and employees in the sectory of printing sector. This will constitute an important source for those instutations giving printing education which feel the need to renew and modernize themselves. The technical literatür and investigations done related to the subject has been reviewed and some information has been given on the vocational and technical education, vocational standarts, printing, employement media of printing, ergonomic conditions in the printing management, to train the personal conditions for the vocational branches and corporation between school and industry. The method used is explained and the data obtained have been examined and evaluated in a proper way. The results thus obtained have been given in tables. A variance analysis has been carried out on the variables for the age of graduates, the school of graduates, vocational branch and duration of employement in the sector. As a result of this investigation the education of the graduate, the level of the educational books and amount of the machines and technical capacity of the machines and corporation between school and industry has been shown and proposals have been given. IV