Hepatektomi yapılmış sıçan karaciğer hücrelerinde fosfoproteinlerin dağılımının bizmut boyama yöntemi ile elektron mikroskobunda gözlenmesi
- Tez No: 78312
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBEHAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Wistar sıçanların karaciğer hücrelerinin nukleolusunun ince yapısı, bizmut boyama yöntemi ile NOR bölgelerinin belirlenmesi, nukleolar yapı konusunda diğer tamamlayıcı bilgiler elde edilmesi ve fosfoproteinlerin dağılımının tespiti amaçlanmıştır. Şam ve hepatektomize yapmak üzere sıçanlar, 10 ve 16'şar saatlik ikişer gruba ayrılmıştır. Gruplardan birincisi 10 saat, ikincisi ise 16 saat sonra öldürülmüştür. Daha sonra şam, resting ve rejenere örneklerin karaciğerinden alınan parçalardan deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Kontrol grubu GA-Os04 fıksasyonundan, deney grubu ise GA-Bi fıksasyonundan geçirilmiştir. Elde edilen mikrograflarda hem 10 ve 16 saatlik gruplar, hem de GA-Os04 ve GA-Bi fıksasyonlarından geçirilen parçalar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak; GA-Bi boyama fiksasyonlarından geçirilen gruplarda fıbriler merkez, yoğun fibrilli yapı, interkromatin granülleri, ribozom, mitokondri ve Golgi aygıtının işaretlendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study investigates the thin structure of the hepatocyte nucleolus of Wistar albino rats, the Nucleolar Organizer Regions (NORs) and provides further information about the nucleolar body, and the distribution of phosphoproteins using the GA-Bi staining method. Two main groups of rats were used in this study: a ten-hour and a sixteen-hour group to make them sham and partial hepatectomy. The first group of rats were killed ten-hours after sham and partial hepatectomy, and the second group were killed sixteen-hours after their processes. Experimental and control groups were formed both for the ten and the sixteen-hour groups, each of which had a sham, a regeneration and a resting group. The control groups went through GA-OSO4 fixation, whereas the experimental groups went through GA-Bi fixation. Both ten and sixteen-hour groups, and liver samples obtained as the result of GA-OsCU and GA-Bi fixations were compared and contrasted. It was found that in the groups that went through GA-Bi staining fixations, the marking of the fibrillar centers (FCs), dense fibrillar componenets (DFCs), interchromatin granules (IGs), ribosomes, mitochondrial granules, Golgi complex beads were observed.