Uzaktan fotoğrafçılık eğitiminde uygulama yeterliği kazandırılması
Making students gain practice proficiency in distance photography education
  1. Tez No: 783130
  2. Yazar: GÖKHAN DENİZ DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KILIÇ, PROF. DR. MÜJGAN YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Uzaktan fotoğrafçılık eğitiminde öğrencilere uygulama yeterliği kazandırmaya yönelik çevrim içi bir ders oluşturma amacını taşıyan bu tez, tasarım ölçütleri ve uygulayıcı topluluğu yaklaşımı bağlamında e-öğrenme sistemi hazırlanmasına ve geliştirilmesine odaklanmıştır. Uygulayıcı topluluğunun süreci, teknolojik alt yapı bileşenleri ve kullanıcı rolleri olmak üzere üç ana eksende geliştirilen bu sistem, öğrencilerin etkileşimli bir topluluk ile fotoğrafçılık uygulama yeterliklerini güçlendirmesi ve teoride öğrenilen bilgilerin uygulama ile desteklenmesi varsayımlarını taşımaktadır. Bu varsayımları test etmek ve geliştirilen uygulama dersinin uygulanabilirliği ve yaygınlaştırılabilirliğini analiz etmek için Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Ön Lisans Programı'nda okuyan mezunlar, öğrenciler ve uzmanlardan oluşan katılımcılarla nitel ve nicel araştırma yöntemleri çerçevesinde odak grup görüşmeleri ve anket teknikleri kullanılmıştır. Geliştirilen uygulama dersinin öğrencilerde yarattığı memnuniyet ve fotoğrafçılık uygulama yeterliklerini ne ölçüde geliştirdiğini analiz etmek için Algılanan Öğrenme Ölçeği ve Memnuniyet Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen nicel bulgulara göre, pilot çalışmaya katılan mezunların algılanan öğrenme ölçeği ve memnuniyet ölçeği ortalama puanları beklendiği gibi yüksek çıkmıştır. Nitel bulgular ise fotoğrafçılık eğitiminde uygulama dersinin önemli bir ihtiyacı karşıladığı ve katılımcıların bu tür uygulama derslerinin program genelinde yaygınlaştırılmasını talep ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Odak grup görüşmesine katılan uzmanların, pilot çalışmaya katılan mezunların ve pilot çalışmanın ardından dersi ve süreci inceleyen gözlemci rolündeki öğrencilerin görüşleri, fotoğrafçılık eğitimi, uzaktan eğitim, öğrenme yönetim sistemleri ve çevrim içi araçların kullanımı bağlamlarında tartışılmış ve hem teorik hem de uygulamaya dönük öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis which aims to create online course for students to gain practice proficiency, focuses on preparing and developing e-learning system in the context of design criteria and communities of practice approaches. The system which has been developed through three main axes, namely the process of communities of practice, technological infrastructure components and user roles, has the assumptions of empowering students' photography practice with interactive community, and supporting theoretical knowledge with practice. To test these assumptions and to analyze the applicability and disseminability of the developed course, a research using focus group interview and survey techniques within the framework of qualitative and quantitative research methods with the participants consisting of experts, graduates and students from Anadolu University Open Education Faculty, Photography and Camera Operation Associate Degree Program was conducted. To analyze the satisfaction of the students and to what extent the developed course has improved photography practice proficiencies, The Perceived Learning Scale and The Satisfaction Scale were used. According to the quantitative findings, The Perceived Learning Scale and The Satisfaction mean scale scores of the graduates who participated to pilot study were high. Qualitative findings revealed that online practical course in distance photography education met an important need and the participants demanded that such practice courses be extended throughout the program. The opinions of the experts who participated in the focus group interview, the graduates who participated in the pilot study, and the students in the role of observers who examined the course and the process after the pilot study, were discussed in the context of photography education, distance education, learning management systems and the use of online tools, and both theoretical and practical suggestions were developed.