Kriptografik yayılım tabakalarında optimizasyon teknikleri
Optimization techniques in cryptographic diffusion layers
  1. Tez No: 783135
  2. Yazar: NİHAL TAN KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM TOLGA SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Simetrik şifreleme, şifreleme ve şifre çözme evrelerinde aynı anahtarın kullanıldığı şifreleme algoritmalarını içeren bir şifreleme yöntemidir. Bu şifreleme tekniği grubuna blok şifreler ve akış şifreler girmektedir. Blok şifreler büyük verilerin hızlı bir şekilde şifrelenmesini sağlayan ve bloklar şeklinde şifreleme yapan algoritmalardır. Akış şifreler ise veriyi karakter tabanlı (byte veya bit) olarak şifreler. Son yıllarda hafif sıklet algoritmaların geliştirilmesi büyük bir önem kazanmıştır. Bu bağlamda hafifsıklet blok şifrelerin tasarımı ve bu algoritmaların kullandığı yapıların olabildiğince düşük maliyete sahip olması literatürde önemli bir araştırma konusudur. Bir blok şifrede kullanılan temel yapılar doğrusal olmayan yapılar (yer değiştirme katmanı) ve doğrusal yapılar (yayılım katmanı) şeklindedir. Bu tür şifrelerde maliyet daha çok şifrede kullanılan yayılım tabakası ile ilgilidir. Bu tez çalışması özellikle son yıllarda ilgi çeken ve gelişme gösteren bu tabakalarda (Maksimum Uzaklıkta Ayrılabilen Matrisler (Maximum Distance Separable Matrisler-MDS) ve Maksimum Uzaklıkta Ayrılabilen İkili Matrisler (Maximum Distance Binary Linear-MDBL) kullanılan optimizasyon teknikleri üzerinedir. Bu çalışmanın düşük maliyetli kriptografik yapıların geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Symmetric encryption is an encryption method including encryption algorithms in which the same key is used in encryption and decryption phases. Block ciphers and stream ciphers fall into the group of symmetric encryption techniques. Block ciphers provide fast encryption of big data and encrypt in blocks. Stream ciphers, on the other hand, encrypt data character-wise (byte or bit). The development of light weight algorithms has gained a great importance in recent years. In this context, the design of light weight block ciphers and the low cost of the structures used by these algorithms are an important research subject in the literature. The basic components used in a block cipher are nonlinear structures (confusion layer) and linear structures (diffusion layer). In block ciphers, the cost of implementation is more related to the diffusion layer used in their round function. This thesis is on the optimization techniques used in diffusion layers (Maximum Distance Separable (MDS) matrices and Maximum Distance Binary Linear (MDBL) matrices), which have attracted attention and development in recent years. We believe that this study will contribute to the development of low-cost cryptographic components.