Xıx-xx əsr Azərbaycan milli geyimlərinin bədii xüsusiyyətləri
'19. - 20. yüzyıl Azerbaycan milli kıyafetlerinin sanatsal özellikleri.'
- Tez No: 783136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHRİBAN NOVRUZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Azerice
- Üniversite: Azerbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyası
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi ve Müzecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezde Azerbaycan'ın giyim kültürünü yansıtan hiç araştırılmamış 200'e yakın giyim türü incelenmiştir. Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi'nin Ulusal Azerbaycan Tarih Müzesi'nin“Etnografya”bilimsel deposunda korunan farklı kültürlere ve dönemlere ait kıyafetler ilk kez araştırıldı, ölçüleri belirlendi ve sanatsal özellikleri analiz edildi. Tez çalışmasının temel amacı, Azerbaycan topraklarında 19.-20. yüzyıllarda halkın kullandığı farklı giyim türlerinin sanatsal ve dekoratif özelliklerini, kompozisyon özelliklerini, giysi üretiminin bir aşamasından nasıl geçiş yaptığını ve Azerbaycan'da giyim malzemelerinin gelişimi, Azerbaycan'daki farklı giyim türleri, profesyonel sanatçılar (halk sanatçıları dahil) tarafından yapılan geleneksel giyim türlerinin tanımlanmasından teknolojik, ideolojik, estetik vb. açısından Azerbaycan giyim modasının tarihsel gelişimini, farklı tarihsel dönemlerdeki gelişim düzeyini, hangi aşamalarda ve nasıl değiştiğini takip etmenin yanı sıra zengin giyim hakkında mümkün olduğunca mükemmel ve sistematik bir fikir oluşturmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, nearly 200 clothing types that have never been researched reflecting the clothing culture of Azerbaijan were examined. Clothing belonging to different cultures and periods preserved in the“Ethnography”scientific warehouse of the National Azerbaijan History Museum of the Azerbaijan National Academy of Sciences was researched for the first time, their sizes were determined and their artistic features were analyzed. The main purpose of the thesis work is the 19th-20th centuries in the territory of Azerbaijan. From the definition of artistic and decorative features, compositional features, transition from one stage of clothing production to the development of clothing materials in Azerbaijan, different types of clothing in Azerbaijan, traditional clothing types made by professional artists (including folk artists) for centuries ideological, aesthetic, etc. In terms of clothing, it is aimed to follow the historical development of Azerbaijani clothing fashion, the level of development in different historical periods, at what stages and how it has changed, as well as to create an excellent and systematic idea about rich clothing.