Ağırlık döngü sorunu olan obez bireylerde zaman kısıtlı beslenmenin metabolik göstergeler üzerine etkisi
The effect of time-restricted feeding on metabolic indicators in obese individuals with weight cycle problem
- Tez No: 783138
- Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, ağırlık döngü sorunu olan obez bireylerde zaman kısıtlı beslenmenin, bireylerin vücut ağırlığı, yeme davranışlarındaki değişim ile metabolik risk faktörleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Randomize kontrollü nitelikte olan bu çalışma, Ocak 2020- Ağustos 2021 tarihleri arasında Kayseri İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Mustafa Kızıklı Aile Sağlığı Merkezine başvuran ve son 10 yıl içerisinde en az bir kez ≥5 kg vücut ağırlık kaybı yaşayıp tekrar geri ağırlık kazanan 19-45 yaş arası obez (BKİ≥30 kg/m²) kadın bireyler üzerinde yürütülmüştür. Her iki grup zaman kısıtlı beslenme modelini uygulamıştır.Müdahale grubu (n:14, 32,36±7,34 yıl) TÜBER'de yer alan 'Besin Gruplarına göre Tabak Modelini' örnek alarak sağlıklı besinleri tercih ederek ad libitum beslenirken kontrol grubu (n:14, 37,00±6,75 yıl) ad libitum beslenmiştir. Müdahale ve kontrol grubundaki bireylerin rutinde yapılan kan biyokimyasal parametrelerine aile hekimliği sisteminden ulaşılmış;serum leptin, ghrelin ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) hormonlarının analizi için ayrıca kan örneği alınmıştır. Bireylerin genel bilgilerini sorgulayan anket formu, yeme davranışlarını belirlemek için Yeme Farkındalığı ve Aşırı Besin İsteği Ölçekleri, fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmek için 24 saatlik fiziksel aktivite kayıt formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi), vücut kompozisyon analizi ve yedi günlük besin tüketim kayıtları araştırmacı tarafından alınmıştır. Müdahale ve kontrol grubunun 12. hafta sonunda vücut ağırlık kaybı sırasıyla %3,82 ve %3,11 olup, diğer antropometrik ölçümlerin yüzde değişimlerinde gruplar arası anlamlı fark yoktur (p>0,05). Gruplar arasında ve grup içinde başlangıç ve 12.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the effect of time-restricted feeding on body weight, changes in eating behaviors and metabolic risk factors in obese individuals with weight cycling problems. This randomized controlled study was conducted between the ages of 19-45, who applied to the Mustafa Kızıklı Family Health Center affiliated to Kayseri Provincial Health Directorate between January 2020 and August 2021 and who lost ≥5 kg of body weight at least once in the last 10 years and regained weight conducted on obese (BMI≥30 kg/m²) female individuals. Both groups applied the time-restricted feeding model. While the intervention group (n:14, 32.36±7.34 years) was fed with ad libitum by choosing healthy foods, taking the 'Plate Model by Food Groups' in TÜBER as an example, the control group (n:14, 37.00±6, 75 years) was fed with ad libitum.The routine blood biochemical parameters of the individuals in the intervention and control groups were obtained from the family medicine system.The blood samples were also taken for analysis of serum leptin, ghrelin and insulin-like growth factor-1 (IGF-1) hormones. The questionnaire questioning the general information of individuals, Mindful Eating Questionnaire and Food Craving Questionnaire to determine eating behaviors, 24-hour physical activity registration form to evaluate physical activity status, anthropometric measurements and seven-day food consumption records were taken by the researcher.