Gebelerin cinselliğe karşı tutum ve risk algılarının belirlenmesi
Determination of pregnant's attitudes to sexuality and risk perceptions
- Tez No: 783137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma gebelerin cinselliğe karşı tutum ve risk algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel nitelikte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Çankırı Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran gebe kadınlar (n:255) oluşturmuştur. Araştırma verileri 13 Eylül 2021- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında; Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ) ve Gebelikte Risk Algısı Ölçeği (GRAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis H testi, Shapiro-Wilk ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin GCKTÖ toplam puan ortalamalarının (116,07±21,26) orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0,05). Sağlık profesyonellerinin gebelikte cinsellik açısından risk algısı ve tutumuna yönelik danışmanlık faaliyetleri yürütmeleri ve eğitim programları organize etmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive cross-sectional manner in order to determine the attitudes and risk perceptions of pregnant women towards sexuality. The sample of the study consisted of pregnant women (n:255) who applied to the Çankırı State Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinic. Research data between 13 September 2021- 31 October 2022; It was collected using the Introductory Information Form, the Attitudes towards Sexuality in Pregnancy Scale (GCTAS) and the Risk Perception During Pregnancy Scale (GRAS). Frequency analysis (number, percentage, mean), Mann Whitney U test, Kruskall Wallis H test, Shapiro-Wilk and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data. . It was determined that the total mean scores of GCTAS (116.07±21.26) of the pregnant women who participated in the study were moderate and statistically significant (p0.05). It can be recommended that health professionals conduct counseling activities and organize training programs on risk perception and attitude in terms of sexuality during pregnancy.