Deneysel otistik fare modelinde transauriküler nervus vagus stimülasyonunun pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the transauricular vagal nerve stimulation effects in experimental autistic mi̇ce model on pro and anti inflammatory cytoki̇nes
- Tez No: 783170
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN, PROF. DR. MELTEM BAHÇELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Nöroloji, Biochemistry, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında otizm hayvan modelinde çift taraflı transkutanöz auricular vagus sinir stimülasyonu yaparak nöroinflamasyon hakkında bilgi elde etmek amaçlanmıştır. Otizm modeli, C57BL/6 gebe farelere embriyonik dönemin 12,5'inci gününde valproik asit uygulayarak gerçekleştirilmiştir. OFT, EPM, MCT, TCT olmak üzere 4 farklı davranış deneyi ile de hayvanların davranış deneyleri sağlanmıştır. Çalışma için 3 grup oluşturulmuştur; Kronik Otistik Transcutanöz Auricular Stimülasyon Grubu (KOTASG), Kronik Otistik Kontrol Grubu (KOKG), Kronik Sağlıklı Kontrol Grubu (KSKG). Her grupta 8 dişi 8 erkek fare olmak üzere 16 fare yer almıştır (N=48). KOTASG grubuna genel anestezi altında transaurikular vagus sinir sitimulasyonu uygulanmıştır. Üç grubunda kan ve beyin dokularını kullanarak, pro-inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinler ELİSA yöntemi ile incelenmiştir. Kanlarda IL 1 Beta, IL 6, IL 10, IL 22, TNF-alfa ve beyin dokularında NLRP3 düzeylerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to obtain information about neuroinflammation by performing bilateral transcutaneous auricular vagus nerve stimulation in an autism animal model. The autism model was performed by administering valproic acid to C57BL/6 pregnant mice on day 12.5 of the embryonic period. Behavior experiments of animals were also provided with 4 different behavioral experiments: OFT, EPM, MCT, TCT. Three groups were formed for the study; Chronic Autism Transcutaneous Auricular Stimulation Group (KOTASG), Chronic Autism Control Group (KOKG), Chronic Healthy Control Group (KSKG). Each group included 16 mice, 8 females and 8 male mice (N=48). Transauricular vagus nerve stimulation was applied to the KOTASG group under general anesthesia. Pro-inflammatory and anti-inflammatory cytokines were investigated by ELISA method using blood and brain tissues in three groups. The levels of IL 1 Beta, IL 6, IL 10, IL 22, TNF-alpha in blood samples and NLRP 3 in brain tissues were investigated.