Dzİga Vertov'un Aralık Kuramı: Quay Kardeşler sinemasında 'Aralıklar'
Dziga Vertov's Interval Theory: Intervals in Quay Brothers cinema
  1. Tez No: 783169
  2. Yazar: TUNÇEMRE DOĞRAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI SERHAT SERTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Neredeyse tüm sanat dalları tarafından kullanılan kurgu, birimlerin tek başlarına temsil ettiklerini dönüşüme uğratır. Bağımsız birimler bir araya gelip yeni bir bütün oluşturmaya başladıklarında kurgunun yaratıcı olanakları görülmeye başlar. Sinemada kurgunun yaratıcı olanakları ise özellikle 1917 Ekim Devrimi sonrasında Sovyet montaj kuramcıları tarafından geliştirilmiştir. Montaj kuramcılarından Dziga Vertov, birbirleriyle bağlantısız gibi görünebilen çekimler arasında bir aralık ilişkisinin ortaya çıkabileceğini, aralıkların uzaklıklardan daha çok birbirlerine yakınlaşma nedenleri olduğunu açıklamıştır. Vertov, Aralık Kuramı olarak adlandırdığı düşüncelerini Kameralı Adam filminde uygulamalı olarak da göstermiştir. Vertov filmini kare kare sayacak kadar titizlik ve sabırla kurgulamıştır. Kare kare oluşturulan ve Vertov'un aralık düşüncelerinin en uygun olarak aktarılabileceği yöntem ise animasyondur. Bu araştırmanın amacı Stop-motion animasyon tekniğinde bireysel filmler üreten Quay Kardeşler'in aralık yaklaşımını ele almak, özellikle Quay Kardeşler'in nasıl özgün aralıklar inşa ettiklerini ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
Editing used by almost all branches of art, transforms the units that represents alone. When independent units come together to from a new whole the creative possibilities of editing begin to appear. The creative possibilities of editing in cinema were developed by Soviet montage theorists, especially after the 1917 October Revolution. Dziga Vertov, one of the montage theorists, explained that an interval relationship may emerge between shots that may seem unconnected to each other and that intervals are the reasons for convergence rather than distances. Vertov's film titled Man With a Movie Camera, showed his Interval Theory thoughts was also used in practice. Vertov has edited her film with meticulousness and patience to count frame by frame. Animation is the method that is created frame by frame and Vertov's interval ideas can be conveyed most appropriately. The aim of this research is to deal with the interval approach of Quay Brothers, whom produces individual films in the stop-motion animation technique and to reveal how Quay Brothers construct original intervals.