Delafloksasin'in tek başına ve çeşitli antibiyotiklerle kombinasyon halinde pseudomonas aeruginosa suşlarına karşı ın vitro etkilerinin araştırılması
In vitro activities of delafloxacin alone and in combination with various antibiotics against pseudomonas aeruginosa strains
- Tez No: 783179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MATARACI KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Pseudomonas aureginosa dünyanın her yerinde yaygın olarak bulunan, sulu ortamlarda rahatça hayatta kalabilen ve hastanede kullanılanlar dahil olmak üzere birçok antibiyotik ve dezenfektan maddeye karşı direnç gösterip ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olan bir bakteridir. P. aeruginosa'nın antibiyotiklere karşı artan direncini göz önüne alınarak tedavide alternatif yeni antibiyotikler keşfedilmiştir. Bunlardan biri olan Delafloksasin, fluorokinolon grubu geniş spektrumlu yeni bir antibiyotiktir. Çalışmada Delafloksasin tek başına etkisi başta olmak üzere, tobramisin, kolistin, meropenem ve seftazidim-avibaktam ile kombinasyon halinde oluşturdukları in-vitro bakterisidal ve sinerjistik aktiviteleri klinik P. aureginosa suşlarına karşı araştırılmıştır. Çalışılan antibiyotiklerin Minimum inhibitör konsantrasyon değerleri sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Test edilecek antibiyotik kombinasyonlarının bakterisidal ve sinerjistik etkilerinin belirlenmesi için zamana bağlı öldürme tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmalarımızın sonucunda çeşitli klinik örneklerden izole edilen 40 adet P. aeruginosa suşuna karşı delafloksasin in vitro aktivitesinin, levofloksasine göre 4 kat güçlü olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda test edilen suşlarımızın tamamında hem 1xMİK hem de 4xMİK konsantrasyonda kolistinin bakterisidal etkili olduğu tespit edilmiştir. Herhangi bir karbapenemaz direnci taşıdığı tespit edilmeyen izolatlarda ise delafloksasin, tobramisin ve meropenemin 4xMİK konsantrasyonunda tek başlarına bakterisidal etkili oldukları gözlenmiştir. Antibiyotik kombinasyonu çalışmaları sonucunda delafloksasin+tobramisin ve delafloksasin+seftazidim/avibaktam kombinasyonlarının 1xMİK konsantrasyonlarında test edilen 5 suşun 2'sinde sinerjist etkili oldukları tespit edilmiştir. Kombinasyon çalışmalarında 4xMİK konsantrasyonlarında ise delafloksasin+meropenem ve delafloksasin+seftazidim/avibaktam kombinasyonunun sinerjist etki gösterdiği görülmüştür. Çalışmamız, elde ettiğimiz bulgular ile, yeni bir antipseudomonal ajan olan delafloksasinin tek başına ve kliniklerde yaygın kullanılan çeşitli antibiyotiklerle kombinasyon halinde P. aeruginosa enfeksiyonlarının tedavisinde bir alternatif olarak değerlendirilmesi için fikir verme potansiyeli ile öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
P. aureginosa is common bacterium all over the world due to its ability to survive comfortably in watery environments and its resistance to many antibiotics and disinfectants, including those used in hospitals. In order to fight against antibiotic resistance in P. aeruginosa infections new antibiotics have been discovered. Delafloxacin, is a new broad-spectrum antibiotic of the fluoroquinolone group. In this study, the bactericidal and synergistic activities of Delafloxacin alone and in combination with tobramycin, colistin, meropenem and ceftazidime-avibactam in vitro are studied against clinical P. aureginosa strains. Minimal inhibitory concentrations are determined by the microdilution method. Time-kill kinetics assay will be used to determine the bactericidal and synergistic effects of the antibiotic combinations. As a result of our studies, in vitro activity of delafloxacin against 40 clinical P. aureginosa strains was 4 times stronger than levofloxacin. Colistin was found to be bactericidal at both 1xMIC and 4xMIC concentrations against P. aeruginosa strains. Delafloxacin, tobramycin and meropenem were observed to have bactericidal effects alone at 4xMIC concentrations in isolates that didn' have have any carbapenemase resistance. Also, delafloxacin+tobramycin and delafloxacin+ceftazidime/avibactam combinations were found to be synergistic in 2 of the 5 strains tested at 1xMIC concentrations. Moreover delafloxacin + meropenem and delafloxacin + ceftazidime / avibactam combination showed a synergistic effect at 4xMIC concentrations. Our study stands out with its potential to provide insight into the evaluation of a new antipseudomonal agent, delafloxacin alone or in combination with various antibiotics as an alternative regimen in the treatment of P. aeruginosa infections.