Hava ve su örneklerinde organik bileşenlerin gaz kromatografisi ile belirlenmesi
- Tez No: 78320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. R. GÜRCAN ORALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Atmosferde bulunan ve elementel karbon, karbondioksit ve karbon monoksit dışındaki karbonlu bileşikler olarak tanımlanan uçucu organik bileşikler (UOB), hava kirleticilerin önemli bir sınıfını oluştururlar. Uçucu organik bileşiklerin çoğunun fotokimyasal duman oluşumunu başlatmak ve bazılarınında ozon tabakasının incelmesine neden olarak global ısınmaya katkıda bulunmak gibi insan sağlığına dolaylı etkilerinin yanısıra kansere yol açma gibi doğrudan etkileri de vardır. Özellikle benzen gibi mono aromatik ve pek çok poli aromatik hidrokarbonların kanser yapıcı özellikleri nedeniyle, ortam havasında saptama çalışmaları yapılmaktadır. Atmosferde bulunan uçucu organik bileşiklerin kontrolü için yaygın olarak kullanılan yöntem, bu bileşiklerin aktif karbon yada Tenax gibi katı adsorbantlar üzerinde tutulması ve tutulan bileşiklerin termal disorpsiyon ile kapiler kolona gönderilerek ayrılmasından sonra kütle spektrometresi dedektörlü gaz kromatografisi ile analiz edilmesidir. Bu tez çalışmasında, termal disorpsiyon ve ön-kolon soğutması geliştirilerek gaz kromatografisi - kütle spektrometresi cihazına bağlanarak kombine bir cihaz oluşturulmuştur. Bu cihaz sayesinde, çeşitli ortamlardan örneklediğimiz uçucu organik bileşiklerin yapılan aydınlatılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Volatile organic compounds (VOCs), which are generally defined as any carbon containing compound found in the atmosphere except elemental carbon, carbon dioxide and carbon monoxide, are an important class of air pollutant. Many of the volatile organic compounds are precursors of photochemical smog pollution and some contribute to global warming by causing ozone depletion. In addition of these indirect mechanism, organic compounds may have direct effect on human health like inducing cancer. Exposure limits for many monoaromatic hydrocarbons, especially like benzen and many polyaromatic hydrocarbons are being tried to be lowered because of their carcinogenic effects. A widely used analytical method for the monitoring of volatile organic compounds in the atmosphere is sampling onto solid adsorbents (like activated carbon and Tenax ), and subsequent thermal desorption of trapped compounds on a capillary gas chromatic column and mass spectrometry. In this study, we have developed a Thermal Desorpsion and precoloumn cooling and made a complete system by joining it to the GC/MS. With this system, we were able to elucidate the structures of the VOCs sampled from the ambient air. Ill