Antropomorfik bakış ve sanatsal metafor olarak kuş imgesi
Bird image as anthropomorphic view and artistic metaphor
  1. Tez No: 783206
  2. Yazar: HATİCE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Sanatta kuş sembolizmine ilişkin zengin içeriğe sahip edebi eserler ile görsel sanat eserlerini karşılaştırmalı olarak incelemek, sözlü/yazılı/görsel kültürü buluşturup anlam dünyasına bütüncül bir bakış açısı getirmek; 'sanatçı özne'nin, kuş imgesini nasıl ortaya koyduğu, hangi amacı güttüğü, nasıl sergilediği ve bu sergilemeye içerik olan gizemin ne olduğunu açığa çıkarmak araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Sanat alanında kuş motifi, Doğu mistisizminden Batı sembolizmine doğru yayılım gösterdiği için sembolik/alegorik/mitolojik/fantazmik bir hiyerarşi içinde sunulan kuşlar; antropomorfik bakış gereği kazandıkları anlamlara göre sınıflandırılmıştır. Antropomorfik kuş imgesinin alegorik, sembolik, metaforik ve fantazmagorik kullanımlarının izi sürülmüş tarihsel süreçteki kullanımları açığa çıkarılmıştır. Bunun sonucunda sözlü, yazılı ve görsel kültürün birbirlerinden beslendiğine dair kanıtlar ortaya konmuştur. Buna göre kuşların ahlaki, dini, politik ve toplumsal mesajlar içeren bir metafor/motif olarak ele alındığı ve onu biçimlendiren şeyle birlikte bir mekandan diğerine geçerek kılık değiştirdiği gözlemlenmiştir. Görsel ve yazınsal sanatların hemen her döneminde izlenebilir olan kuş motifinin, sosyal, siyasal ve kütürel bağlantılarla ve benzer işlevlerle ele alındığı görülmüştür. Bugüne kadar sayısız anlatım, sembolleştirme, şekillendirme ve yorumlamalarda karşımıza çıkan kuş motifinin antropomorfik bakıştan doğan benzeşimleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine literary works with rich content related to bird symbolism in art and visual artworks, to bring together oral/written/visual culture and bring a holistic perspective to the world of meaning. Thus, it will be revealed how the 'artist subject' reveals the bird image, what purpose it has, how it exhibits, and what the mystery is the content of this exhibition. In the field of art, the bird motif is presented in a symbolic/ allegorical/ mythological/ phantasmic hierarchy, as it spreads from Eastern mysticism to Western symbolism. In addition, they are classified according to the meanings they acquire due to the anthropomorphic view. Allegorical, symbolic, metaphorical, and phantasmagorical uses of the anthropomorphic bird image were traced and their uses in the historical process were revealed. As a result, evidence has been shown that oral, written, and visual cultures are fed from each other. Accordingly, it has been observed that birds are handled as a metaphor/motif containing moral, religious, political, and social messages. They disguise themselves by moving from one place to another with the thing that shaped them. It has been seen that the bird motif, which can be seen in almost every period of visual and literary arts, is handled with social, political, and cultural connections and similar functions. The similarities of the bird motif, which has been encountered in countless expressions, symbolizations, shaping, and interpretations, arising from the anthropomorphic view, have been revealed.