Katmanlı osteokondral çatı ürününün kıkırdak defektlerinin iyileşmesi üzerindeki etkisi – tavşanlarda deneysel çalışma
Evaluation of bilayered osteochondral scaffold in treatment of osteochondral defects - experimental study in rabbits
- Tez No: 783207
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yerli bir firma tarafından geliştirilmiş, yeni çift katmanlı bir osteokondral çatı, tavşanlarda oluşturulan osteokondral lezyonların tedavisinde denenmiştir. Bu yeni osteokondral çatının yüzeyel kıkırdak tabakasında poliglikolik asit (PGA) ve hyaluronik asit (HA) bulunurken, alttaki kemik tabakasında beta-trikalsiyum fosfat (β-TCP) bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı çift katmanlı osteokondral çatının, mezenkimal kök hücrelerle birlikte veya tek başına uygulandığında, tavşanlarda oluşturulan osteokondral lezyonların iyileşmesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Toplamda 30 Beyaz Yeni Zelanda tavşanının sol distal femur troklealarında osteokondral lezyon oluşturuldu. Hayvanlar üç gruba ayrıldı. Oluşturulan osteokondral lezyon sahasına, A grubundaki 10 tavşanda mezenkimal kök hücre yüklenmiş çatı, B grubundaki 10 tavşanda ise çatı tek başına press-fit teknikle uygulandı. C grubundaki 10 tavşanda ise hasar sahası boş bırakıldı (kontrol grubu). 12. hafta sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edildi, Makroskopik ve histopatolojik incelemeler yapıldı. Makroskopik değerlendirmede kullanılan Uluslararası Kıkırdak Tamiri Derneği (ICRS) skoru ortalamaları A grubunda 4.95, B grubunda 6.16 ve C grubunda 8.25 olarak hesaplandı. Kullanılan diğer makroskopik değerlendirme ölçeği olan Oswestry Artroskopik Skoruna göre ise grup ortalama değerleri A grubunda 1.65, B grubunda 3.39 ve C grubunda 6.05 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel bi-layered scaffold that developed by a local company, was evaluated to repair osteochondral defects in rabbit knees. This novel scaffold's upper (cartilage) layer consists of polyglicolic acid (PGA), hyaluronic acid (HA) and lower (bone) layer consists of β-tricalcium phosphate (β-TCP). The purpose of this study was to evaluate the efficacy of this novel scaffold, combined with or without mesenchymal stem cells (MSCs) to repair osteochondral defects in rabbit knees. Thirty osteochondral defects were created in rabbits left femoral troklea. 10 defects were treated with scaffold combined with MSCs (group A), another 10 defects were treated with cell-free scaffolds (group B), the others were untreated (group C). At 12 weeks macroscopic and histopathologic evaluation were done. The mean International Cartilage Repair Society (ICRS) macroscobic scores were 4.95 for group A, 6.16 for group B, and 8.25 for group C. The mean Oswesty Arthroscobic Scores (OAS) were 1.65 for group A, 3.39 for group B and 6.05 for gruop C.