Production of two layer components by hot powdermetal forging
Toz metalden iki parçalı komponentlerin sıcak dövme imalat ile üretimi
- Tez No: 783221
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF R. DAVIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1982
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Birmingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yüksek Lisans (Master) TeziiToz Metalden İkİ Parçalı , ' Komponentlerin Sıcak Dövme İmalat ile Üretimi. PRODUCTİON OF TWO LAYER COMPONENTS BY HOT POWDER METAL FORGİNG. özet yüksek lisans tezi 1980_1982 yılları arasında University of Birmingham- Department of Mechanical Engineering , Birmingham ENGLAND, Makine Mühendisliği bölümünde Prof Dr. R. Davies danışmanlığında yü rütü lerek hazı rlan m ıştı r. Birmin ham Un iversity, Makine Mühendisliği bölümü özellikle sıcak dövme imalat konusunda prof Dr. R. Tobias önderliğinde önemli bilimsel çal ışmaları n oluşturulması na öncülük etmiştir. yine bu departmanda PETROFORGE ismi ile geliştirilen Ve patenti Birmingham Üniversitesine ait olan yarı içten yanmalı motor Yarı sıcak dövme presi şeklinde tasarlanmış hibrid bir makine (sıcak dövme presi) üzerinde çalışılmıştır. Toz metalürjisi yöntemiyle parça üretimi günümüzde çok yaygın olarak kullanı|makta olup, giderek bilinen klasik üretim yöntemlerine alternatif olmaktadır. Toz metalürjisi sıvı fazda hiç çözünmeyen elementlerden mekanik alaşım|ama ile yüksek dayanımlı paııça üretimine imkan vermektedir. Toz metaIürjisi üretilmiş toz metal parçalardan, bakır, demir, alüminYum esaslı malzemeler endüstride yaygın bir şekilde kullanıImaktadır. Bu malzemeler üretim sonunda hiçbir talaşlı işlem gerektirmeden son ürünün şeklini alması, kendinden yağIama özelliği olması nedeniyle yatak malzemesi olarak ve ayrıca tıp vb. endüstri uygulamalarında kullanı|abilmesi açısından önem teşkil etmektedir. Toz metalürjisinin en önemli avantajlarından biri karmaşık Şekilli parçaların üretimİne elverİşli oImasıdır. Bu metod net şekle yakın boyutlarda parça üretimine uygun bir teknoloj|dir. Bunun yanında üretimden sonra da ta|aş!ı işIeme ve ısıl işlefie elverişlidir. Ayrıca, ilave edilen tozlarlave bazı ısıl iştemlerle talaşlı işleme ve mekanik özellİkler iyileştirilir.
Özet (Çeviri)
Master's Thesis, Two Pieces of Powder Metal, ' Production of Components by Hot Forging Manufacturing. PRODUCTION OF TWO LAYER COMPONENTS BY HOT POWDER METAL FORGING. Özti master's thesis between 1980-1982 University of Birmingham- Department of Mechanical Engineering, Birmingham ENGLAND, Professor in Mechanical Engineering. under the supervision of R. Davies has been prepared by conducting Birmin raw University, Mechanical Engineering department, especially in hot forging manufacturing, Prof. R. Tobias pioneered the creation of important scientific studies under the leadership of has done. Developed under the name PETROFORGE in this department, semi internal combustion engine, patented by the University of Birmingham a hybrid machine (hot forging) designed as a hot forging press press) was studied. Parts production by powder metallurgy method is very common nowadays. It is used as an alternative to the increasingly known classical production methods. is happening. Powder metallurgy consists of elements that are completely insoluble in the liquid phase. Allows the production of high-strength parts by mechanical alloying gives. Powder metallurgy produced powder metal parts, copper, iron, aluminium based materials are widely used in industry. This materials are finished at the end of production without any machining. Because the product takes its shape and has self-lubricating properties. as bedding material and also medicine etc. in industry applications important for its usability. One of the most important advantages of powder metallurgy is complex Shaped is that it is suitable for the production of parts. This method is close to net shape It is a technology suitable for the production of parts in different sizes. Besides It is also suitable for machining and heat treatment after production. Also, additional Machining and mechanical properties with powders and some heat treatments is improved.