Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi'ne göre andlaşmaların yorumu
Interpretation of treaties according to the Vienna Convention on the Law of Treaties
- Tez No: 783222
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi, andlaşmaların yorumu hakkında kurallar içeren tek uluslararası andlaşmadır. Bu Sözleşme'nin 31. ila 33. maddelerinde yorum kuralları düzenlenmiştir. Genel yorum kuralları başlığında iyi niyet ilkesi, terimlerin olağan anlamlarının aranması ilkesi, andlaşmanın bağlantılarının göz önünde tutulması ilkesi, andlaşmanın konusu ve amacına uygunluk ilkesi yer almaktadır. Bu kurala göre yorum tüm bu unsurların göz önüne alınarak tek bir birleştirilmiş işlemde uygulanmak zorundadır. Genel yorum kuralının uygulanmasıyla elde edilen sonucun açık olmaması durumunda veya bu sonucu teyit etmek için ise andlaşmaların hazırlık çalışmaları ve yapıldığı koşullar gibi tamamlayıcı yorum araçlarına başvurulur. İki veya daha fazla dilde akdedilen andlaşmaların ise her bir metinde aynı anlamı taşıdığı farz edilir ve her dildeki metin aynı şekilde geçerlidir.
Özet (Çeviri)
The Vienna Convention on the Law of Treaties is the primary international treaty that sets out rules for treaty interpretation. The rules of interpretation of treaties are regulated in Articles 31 to 33 of this Convention. A treaty should be interpreted in good faith, considering the ordinary meaning of its terms within their context, and taking into account the treaty's overall object and purpose. According to this rule, the interpretation must be applied in a single combined transaction, taking into account all these elements. Supplementary means of interpretation, such as the treaty's preparatory work and the circumstances of its conclusion, can be used to confirm or clarify the meaning of a treaty when the general rule of interpretation is ambiguous, obscure, absurd, or unreasonable. According to the Vienna Convention, treaties that are written in two or more languages are considered to have the same meaning in each language and any text in any of the languages is considered to be of equal validity.