Necîb el-Kîlânî'nin 'İnde'r-Rahîl' adlı eserinin zaman, mekân ve karakterler açısından incelenmesi
Analysis of Najib el-Kîlânî's work named İnde'r-Rahîl in terms of time, place and characters
  1. Tez No: 783220
  2. Yazar: MÜZEYYEN ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Cahiliye devrinde Arapların savaşlarını konu alan kıssalar; İslâmiyet'in zuhuruyla birlikte ilerleme kaydetmiş ve aralarında Kur'an'ın ilham verdiği kıssalar oluşmuştur. Emevîler döneminde ilgi gören hikâye türü, Abbasiler zamanında çevirilerle ilerleme kaydetmiştir. Arap Edebiyatı içinde farklı zamanlarda farklı şekillerde yer alan hikâye; modern dönemle birlikte yeni şeklini almıştır. Modern dönem Arap Edebiyatı yazarlarından biri de Necîb el-Kîlânî'dir. Aynı zamanda bir tıp doktoru olan yazar; roman, hikâye, tiyatro, şiir, tıp, eleştiri ve diğer alanlarda birçok eser vermiştir. İslâmî bir duyarlılıkla yazdığı eserlerinde başta Müslüman halklar olmak üzere içinde bulunduğu toplumun sorunlarını ele almış, halk içinde ve yönetici zümrede var olan zulüm ve haksızlıklara hem yazdığı kitaplarıyla teoride hem de gündelik hayatında pratikte karşı çıkmıştır. Yazarın 'İnde'r-Raḥîl adlı öykü koleksiyonu bu minvalde kaleme alınmış önemli bir eserdir. Bu çalışmanın amacı; Mısırlı bir yazar olan edebî kişiliğinin yanı sıra İslâmî yönüyle de dikkat çeken Necîb el-Kîlânî'nin 'İnde'r-Raḥîl adlı eserini tanıtmak ve bu eserdeki zaman, mekân ve karakterlerin işlenişini ortaya koymaktır. Eser içinde bulunan kısa öyküler dönemin siyasi ve sosyal sorunlarını gözler önüne sermiştir. 'İnde'r-Raḥîl'in zaman, mekân ve karakterler açısından incelendiği bu çalışma; bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte XX. yy. Mısır tarihi ve Mısır Öyküsü ele alınırken birinci bölümde yazarın hayatı, eserleri ve edebî kişiliği; ikinci bölümde ise 'İnde'r-Raḥîl zaman, mekân ve karakterler açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The stories about the wars of the Arabs in the Age of Ignorance; With the advent of Islam, he made progress and stories inspired by the Qur'an were formed between them. The story genre, which attracted attention during the Umayyad period, made progress with translations during the Abbasid period. The story, which takes place in different ways at different times in Arabic Literature; It has taken its new shape with the modern period. One of the writers of modern period Arabic Literature is Nejib al-Kîlâni. The author, who is also a medical doctor; He has produced many works in novels, stories, theatre, poetry, medicine, criticism and other fields. In his works, which he wrote with an Islamic sensitivity, he dealt with the problems of the society he lived in, especially the Muslim peoples, and opposed the oppression and injustices existing among the people and the ruling class, both in theory and in practice in his daily life with his books. The author's collection of stories called 'İnde'r-Raḥîl is an important work written in this manner. The aim of this study; The aim is to introduce the work named 'İnde'r-Raḥîl' by Necîb el-Kîlânî, who is an Egyptian writer, who draws attention with his Islamic aspect as well as his literary personality, and to reveal the treatment of time, place and characters in this work. The short stories in the work revealed the political and social problems of the period. This study, in which 'İnde'r-Raḥîl is examined in terms of time, place and characters; It consists of an introduction and two parts. XX at the entrance. YY. While dealing with the history of Egypt and the story of Egypt, in the first part, the author's life, works and literary personality; In the second part, 'İnde'r-Raḥîl is examined in terms of time, place and characters.