Bir süreksiz uyumlu kesirli sınır değer probleminin temel çözümleri
Fundamental solutions of a discontinuous conformable boundary value problem
  1. Tez No: 783231
  2. Yazar: FATMA BETÜL TALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİGAR AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında kesirli hesabın ortaya çıkışı ve günümüze kadarki süreci hakkında bilgi verilmiştir. Ardından uyumlu kesirli türev ve Sturm-Liouville probleminin bazı temel özelliklerine yer verilmiştir. Daha sonra süreksiz uyumlu kesirli Sturm-Liouville problem verilerek bu probleme uygun bir Hilbert uzayı ve bu uzayda bir operatör tanımlanarak verilen problem operatör denklem şeklinde ifade edilmiştir. Operatörün simetrikliği ve özdeğerlerin reelliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, information is given about the emergence of fractional calculus and its process until today. After that, some basic properties of the conformable fractional derivative and the Sturm-Liouville problem are given. Then, the discontinuous conformable fractional Sturm-Liouville problem is given and a suitable Hilbert space is defined for the problem. An operator is defined in this space and the given problem is expressed in the form of an operator equation. Finally, the symmetry of the operator and the realness of the eigenvalues are shown.