Uzaktan eğitim sürecinde görsel sanatlar dersinin uygulanabilirliği
The applicability of visual arts course in the distance education process
- Tez No: 783232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, bir ihtiyaç dahilinde ulusal çapta yürürlüğe giren uzaktan eğitim uygulamalarındaki görsel sanatlar dersine ait kazanımların, BT araçlarının yeterlilikleri göz önüne alınarak öğrenciye aktarılma durumunu belirlemek ve gelecekte karşılaşılabilecek herhangi bir sebeple uzaktan eğitimin yeniden uygulaması halinde, görsel sanatlar dersi aktarımında dikkat edilecek unsurları ve istenmedik yönleri ortaya çıkararak alanyazına katkı sunmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, alanyazındaki araştırmalar ışığında elde edilen görüşleri ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı içinde, Sivas ili Merkez ilçesinde MEB'e bağlı olarak faaliyet gösteren farklı eğitim düzeylerinde bulunan ve sosyo-ekonomik düzeylerinin değişken olduğu varsayılan altı farklı eğitim kurumunda işlenen görsel sanatlar ders uygulamaları hakkında, görsel sanatlar dersi öğretmenlerinin ve öğrencilerin aktardığı bilgileri kapsamaktadır. Araştırmada sıralı keşfedici karma yöntem kullanılmıştır. Nitel boyutta durum çalışması yapılmış, nicel boyutta ise betimsel tarama çalışması yapılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde yer alan öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu ve nicel bölümdeki öğrencilere yönelik anketlerin verileri betimsel analizler yapılarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma dahilinde elde edilen bulgular nitel ve nicel olarak iki ayrı bölümde yansıtılmıştır. Elde edilen bulgular, BT araçlarının yeterlilikleri, demografik özellikler ve sosyo-ekonomik şartlar göz önüne alınarak incelendiğinde, uzaktan eğitimin sağlanmasındaki en büyük gereklilik olan internet altyapısının yeterli düzeyde olmadığı, nitelikli BT kullanımına yönelik MEB'in hizmet içi eğitim imkanı sağlamasına rağmen tüm öğretmenlerin bu imkandan yararlanmadıkları, birçok öğretmenin BT araçlarını etkin olarak kullanamadıkları, tüm öğrencilerin BT araçlarına ve erişim altyapısına sahip olmadıkları, ders uygulamalarında öğretmenlerin tercih ettikleri yöntemlerin ders kazanımlarına uygun olmadığı, öğrencilerin sorumluluk bilinçlerinin ve motivasyonlarının istendik düzeyde olmadığı, öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde derse katılımlarında kardeş sayılarının, öğretmen uygulamalarının ve ev ortamlarının etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the status of transferring the visual arts course outcomes to the students in distance education applications, which were put into effect nationwide within a need, by taking into account the competencies of ICT tools, and to contribute to the literature by revealing the elements and undesirable aspects to be considered in the transfer of visual arts course in case distance education is re-implemented for any reason that may be encountered in the future. The study includes the opinions obtained in the light of the research in the literature and the information conveyed by the visual arts course teachers and students about the visual arts course practices taught in six different educational institutions operating under the Ministry of National Education in the Central district of Sivas province in the 2020-2021 academic year, which are at different educational levels and are assumed to have variable socio-economic levels. In the research, sequential exploratory mixed method was used. In the qualitative dimension, a case study was conducted. In quantitative dimension, descriptive survey study was conducted. The data from the semi-structured interview form for teachers in the qualitative part of the study and the questionnaires for students in the quantitative part were included in the study through descriptive analysis. The findings obtained within the study are reflected in two separate sections as qualitative and quantitative. When the findings obtained are analyzed in terms of the adequacy of ICT tools, demographic characteristics and socio-economic conditions, it is seen that the internet infrastructure, which is the biggest requirement in providing distance education, is not at an adequate level, although the MoNE provides in-service training for qualified ICT use, not all teachers benefit from this opportunity, many teachers cannot use ICT tools effectively, It was concluded that not all students have ICT tools and access infrastructure, the methods preferred by teachers in course applications are not suitable for course outcomes, students' responsibility awareness and motivation are not at the desired level, and the number of siblings, teacher practices and home environments are effective in students' participation in the distance education process.