6750 sayılı Kanun kapsamında işletme rehni
The pledge of enterprises within the scope of the Code No. 6750
- Tez No: 783237
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalışma, 6750 sayılı Kanun kapsamında işletmelerin bir bütün olarak veya münferit varlıklarının rehnini konu almaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, işletme kavramı ve işletmelerin finansmana erişim sorunsalı üzerinde durulmuştur. Bu anlamda işletmelerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması prensibi ve küresel düzeyde bu yönde gerçekleştirilen reform çalışmaları ve örnekleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, genel olarak rehin ve rehne ilişkin temel düzenleme biçimi ele alınmıştır. Arkasından, rehin hukukunun genel ilkeleri ve bunların işletme rehnindeki yansımaları hususu irdelenmiştir. Nihayet bu bölümde, işletme rehninin ülkemizdeki tarihi gelimişine de yer verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, işletme rehni sözleşmelerinin şekli, rehin hakkının kurulması ve rehnin tarafları hususlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümünde, 6750 sayılı Kanun çerçevesinde işletmelerin bir bütün olarak rehni, rehnin kapsamı, koşulları ve sonuçları ile işletmelerin münferit olarak varlıklarının rehnine ilişkin tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmamızın beşinci ve son bölümünde, işletme rehni, işletme rehninin hüküm ve sonuçları ile bu anlamda özellikle tarafların hak ve yükümlülükleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the pledge of enterprises as a whole or individual assets within the scope of the Code No. 6750. In the first part of our study, the concept of business enterprises and the problem of enterprises' access to finance are emphasized. In this sense, the principle of facilitating the access of enterprises to finance and the reform studies and examples carried out in this direction at the küresel level have been evaluated. In the second part, the pledge and the basic arrangement of the pledge are discussed. Afterwards, the general principles of pledge law and their reflections on the pledge of enterprises are discussed. Finally, in this section, the historical development of the pledge of enterprises in our country is also included. In the third part of our study, the form of the business enterprises' pledge agreements, the characteristics of the establishment and the parties of the pledge are mentioned. In the fourth chapter, the pledge of the enterprise as a whole within the scope of the Law No. 6750, the scope, conditions and results of this pledge and the individual pledge of the assets are presented in the determination and evaluations. The fifth and last part of our study deals with the terms and consequences of the business pledge, the rights and provisions of these regions in this way.