Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu kapsamında ticari işletme rehni
Commercial transaction pledge under the Movable Pledge Law in Commercial Transactions
  1. Tez No: 838709
  2. Yazar: HATİCE BEYZA AVCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Ticari hayatta kredi çok büyük bir gereksinim olarak karşımıza çıkmaktadır. En büyüğünden en küçüğüne bütün ticari işletmelerin çeşitli zamanlarda kredi ihtiyacı gündeme gelmektedir. Tacirin kredi ihtiyacının karşılanması için bazı durumlarda teminat göstermesi gerekebilmektedir. Gösterilen teminatın kredi sağlayan kimsede bırakılması kural olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte teminat konusunun tacirin uhdesinde kalması sağlanabilirse hem tacir bakımından hem de kredi veren bakımından büyük avantajlar ortaya çıkacaktır. Bu ihtiyaçtan hareketle 28.10.2016 tarihinde 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu yürürlüğe girmiştir. Kanun'da tacirin teminat konusunu kendi uhdesinde tutarak finansmana erişimi olanaklı hale getirilmiştir. Ancak Kanun'un yürürlüğe girmesiyle pek çok tartışma da gündeme gelmiştir. Konu bazı yönleriyle hâlâ anlaşılamamıştır. Çalışmamızda bu hususlar ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Loan appears to us as a very big requirement in commercial life. From the largest to the smallest, all commercial enterprises need loan at various times. In some cases, the merchant may need to provide collateral to meet the loan requirement. It appears as a rule that the collateral shown remains with the person providing the loan. However, if the subject of collateral can be ensured to remain in the merchant's possession, great advantages will arise both from the point of view of the merchant and from the point of view of the lender. Based on this need, the Movable Pledge Law No. 6750 on Commercial Transactions entered into force on 28.10.2016. In the law, the merchant's access to finance is made possible by keeping the subject of collateral within his/her own scope. However, many controversies have also been raised with the entrance into force of the Law. The issue is still not understood in some aspects. These issues have been examined in detail in our study.