Ticari işlemlerde Taşınır Rehni Kanununa göre ticari işletme rehni
Commercial enterprise pledge according to the Law on Movable Pledge in commercial transactions
  1. Tez No: 858193
  2. Yazar: İLKER ILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk Medeni Kanununa göre taşınır rehni taşınır malın zilyetliğinin alacaklıya devredilmesi suretiyle kurulmakta olup, zilyetlik devredilmeden taşınır rehni kurulması istisnai bir durumdur. Teslimsiz taşınır rehninin en önemli örneği ticari işletme rehnidir. Ticari işletme rehnini düzenleyen 1474 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ile 01.01.2017 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu teslimsiz taşınır rehni konusunda 1474 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunundan çok farklı bir sistem getirmiştir. Bu farklılıklar; rehnin tarafları, kurulması, şekli, içeriği, rehne konu olabilecek taşınır varlıkların çeşidi ve rehin alacaklısının rehinden doğan haklarını kullanmasında kendisini göstermektedir. 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ile rehin sözleşmesine taraf olabilecek kişilerin sayısı artırılırken, sözleşmenin şekli ve içeriği de 1474 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunundan farklı olarak belirlenmiş, ticari işletme rehni açısından“işletmenin bütünü üzerinde rehin”ve“münferit varlıkların rehni”şeklinde iki farklı yöntem getirilmiştir. 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu çok geniş kapsamlı bir kanun olup, ticari işletme rehni bu Kanun kapsamında üzerinde teslim şartsız rehin kurulabilecek varlıklardan yalnızca birini oluşturmaktadır. Bu anlamda çalışmamızda sadece ticari işletme rehni özelinde inceleme yapılarak, ticari işletme rehni konusu mülga 1474 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu ve 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu ile ilgili ikincil düzenlemeler çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelenecektir. Anahtar Kelimeler : Ticari İşletme, Ticari İşletme Rehni, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu, Teslimsiz Taşınır Rehni, Taşınır Rehni Sözleşmesi.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Civil Code, movable pledge is established by transferring the possession of the movable property to the creditor. Establishment of movable pledge without transfer of possession is an exceptional situation. The most important example of a non-deliverable movable pledge is the commercial enterprise pledge. The Commercial Enterprise Pledge Law No. 1474 which regulates the commercial enterprise pledge was repealed on 01.01.2017 with the Law No. 6750 on the Pledge of Movables in Commercial Transactions. Law No. 6750 on the Pledge of Movables in Commercial Transactions has brought a very different system from the Commercial Enterprise Pledge Law No. 1474. These differences are; the parties of the pledge, its establishment, its form, its content, the type of movable assets that may be the subject of the pledge and the use of the rights of the creditor arising from the pledge. With the Law No. 6750 on the Pledge of Movables in Commercial Transactions, the number of people who can be a party to the pledge agreement has been increased, and the form of the agreement has been determined differently from the Commercial Enterprise Pledge Law No. 1474 and in terms of commercial enterprise pledge, two different methods have been introduced as“pledge over the whole enterprise”and“pledge of individual assets”. Law No. 6750 on the Pledge of Movables in Commercial Transactions is a very comprehensive law and commercial enterprise pledge is one of the assets that can be pledged within the scope of this Law. In this sense, in our study, only commercial enterprise pledge will be examined comparatively within the framework of the Commercial Enterprise Pledge Law No. 1474, the Movable Pledge in Commercial Transactions Law No. 6750 and secondary regulations. Key Words : Commercial Enterprise, Commercial Enterprise Pledge, Law on Movable Pledge in Commercial Transactions, Movable Pledge Without Delivery, Movable Pledge Agreement.