İş sürekliliğinin sağlanmasında bilişim teknolojilerinin etkisi
The impact of information technologies in ensuring business continuity
- Tez No: 783239
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Science and Technology, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İçinde bulunduğumuz zamanın en önemli unsuru bilgidir. Bilgi aynı zamanda işletmeler açısından da son derece önemli bir sermayedir. Bilgiyi etkin bir şekilde toplayan, toplanan bilgiyi hızlı işleyen ve dinamik bir şekilde kullanabilen işletmeler her alan da büyük avantaj kazanmaktadır. İşletmeler açısından iş aşamalarında bilgiyi sadece elde etmek yeterli olmamaktadır. Elde edilen bilginin kurum performansını pozitif yönde artırmak için etkin şekilde kullanılması gerekmektedir. Bilginin iş aşamalarında verimli olarak kullanılmasında bilişim teknolojileri de önemli rol oynamaktadır. İş hiyerarşisi içerisinde aşağıdan yukarıya bütün aşamalarda bilgi ve bilişim teknolojileri birlikte kullanılmaktadır. Bu doğrultu da bilişim teknolojileri bilginin işlenmesinde, iş aşamalarının sorunsuz şekilde devam etmesinde ve iş sürekliliğinin sağlanmasında en önemli faktördür. Araştırma kapsamında, iş sürekliliğinin sağlanmasında bilişim teknolojilerinin etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmamızın ilk bölümünde İş Sürekliliği, ikinci bölümünde bilişim teknolojileri ve bilişim teknolojilerinin işletmelerde kullanımı ile ilgili detaylar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise iş sürekliliğinin sağlanmasında bilişim teknolojilerinin etkisi hakkında hazırlanan araştırma modeli ve hazırlanan modelin işletme ile kurumlarda değerlendirilmesine ve anket çalışmasına yer verilmiştir. Böylece işletme ve kurumlarda iş sürekliliğinin sağlanmasında bilişim teknolojilerinin etkisi ortaya konulmaktadır. Araştırma sonuç değerlendirmesinde, bazı demografik özellikler bakımından bilişim odaklı iş sürekliliğinin sağlanmasında bilişim teknolojilerinin fayda sağladığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important element of the time we live in is information. Knowledge is also an extremely important capital for businesses. Businesses that collect information effectively, process the collected information quickly and use it dynamically gain great advantages in every field. In terms of businesses, it is not enough to just obtain information at business stages. The information obtained should be used effectively in order to increase the performance of the institution in a positive way. Information technologies also play an important role in the efficient use of information in business stages. Information and information technologies are used together at all stages from the bottom to the top at all stages in the Business hierarchy. In this direction, information technologies are the most important factor in the processing of information, the smooth continuation of business processes and business continuity. Within the scope of the research, it is aimed to reveal the effect of information technologies in ensuring business continuity. In the first part of our research, business continuity, and in the second part, Information Technologies and the details of the use of information technologies in businesses are explained in detail. In the third part of the study, the research model prepared on the effect of information technologies in ensuring business continuity and the evaluation of the prepared model in enterprises and institutions and a survey study are included. Thus, the effect of information technologies in ensuring business continuity in enterprises and institutions is revealed. In the evaluation of the research results, it has been revealed that information technologies are beneficial to ensuring IT-oriented business continuity in terms of some demografig characteristic.