Ortaokul öğrencilerinde hedonik açlık ve uyku yoksunluğu ile beslenme durumu arasındaki ilişki
The relationship between hedonic hunger and sleep deprivation with nutritional status in secondary school students
  1. Tez No: 783243
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma ortaokul öğrencilerinde hedonik açlığı ve uyku yoksunluğunu, bu iki faktörün beslenme durumu ve birbirleri ile ilişkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Mayıs-Haziran 2022 tarihleri arasında Ankara'da bulunan bir ortaokulda 10-14 yaş 175 kız ve 253 erkek olmak üzere toplam 398 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere araştırmacı tarafından anket formu uygulanmıştır. Anket formu genel ve sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketimi tablosu, ''Türkçe Besin Gücü Ölçeği Çocuk Versiyonu (BGÖ)'' ve ''Çocuk ve Ergenler İçin Uyku Yoksunluğu Ölçeği (UYÖ)'' bölümlerinden oluşmaktadır. Öğrencilerin BGÖ toplam puan ortalaması 2.9±0.85 ve UYÖ toplam puan ortalaması 32.2±10.13 saptanmıştır. Kızların UYÖ toplam puan ortalaması 33.4±9.74 ve BGÖ toplam puan ortalaması 3.0±0.85; erkeklerin UYÖ toplam puan ortalaması 31.3±10.34 ve BGÖ toplam puan ortalaması 2.9±0.83 tespit edilmiştir. Ölçek toplam puanlarında cinsiyet açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Öğrencilerin BGÖ toplam puanı yaşa göre beden kütle indeksi (BKİ) Z skoru zayıf olanlarda 2.9±0.88, normal olanlarda 3.0±0.81 ve obezlerde 2.9±0.94 bulunmuştur. Abdominal obezitesi olan öğrencilerin BGÖ toplam puanı 2.8±0.85 olmayanların 3.0±0.84'tür. Katılımcıların antropometrik değerlerine göre BGÖ toplam puanı arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Yaşa göre BKİ'si zayıf olanlarda UYÖ toplam puanı 30.7±9.07, normal olanlarda 31.6±10.00 ve obezlerde 32.1±10.80 tespit edilmiştir. Abdominal obezitesi olan öğrencilerde UYÖ toplam puanı 32.4±10.09, olmayanlarda 32.1±10.16 saptanmıştır. Öğrencilerin UYÖ toplam puanı antropometrik değerlerine göre anlamlı düzeyde farklı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate hedonic hunger and sleep deprivation in secondary school students, and the nutritional status of these two factors and their relationship with each other. The study was carried out with a total of 398 students, 175 girls and 253 boys, aged 10-14 in a secondary school in Ankara between May-June 2022. A questionnaire form was applied to the students by the researcher. The questionnaire form consists of general and health information, nutritional habits, food consumption table,“Children's Power of Food Scale-Turkish (C-PFS-T)”and“Sleep Deprivation Scale for Children and Adolescents”. The total mean score of the students'C-PFS-T was 2.9±0.85, and the mean of the total score of the students'Sleep Deprivation Scale was 32.2±10.13. The girls'Sleep Deprivation Scale total mean score on was 33.4±9.74, and the mean total score on C-PFS-T was 3.0±0.85. The mean total score of the men Sleep Deprivation Scale was 31.3±10.34, and the mean total score of the C-PFS-T was 2.9±0.83. There was no significant difference in terms of gender in the total scores of the scale (p>0.05). The total C-PFS-T score of the students was found to be 2.9±0.88 in the body mass index (BMI) Z-score, 3.0±0.81 in the normal ones, and 2.9±0.94 in the obese. The total C-PFS-T score of the students with abdominal obesity was 2.8±0.85, and 3.0±0.84 for those without. There was no significant difference between the total score of C-PFS-T according to the anthropometric values of the participants (p>0.05). The total score on Sleep Deprivation Scale was found to be 30.7±9.07 in those with weak BMI for age, 31.6±10.00 in those with normal and 32.1±10.80 in the obese. In the students with abdominal obesity, the total score of Sleep Deprivation Scale was found to be 32.4±10.09, and 32.1±10.16 in the students without abdominal obesity. There was no significant difference in the total score of the students according to their anthropometric values (p>0.05).