Hastanelerde görevli hemşirelerin iş güvenliğine ilişkin tutumları ile çalışma ortamı arasındaki ilişkinin belirlenmesi.
Determining the relationship between the attitudes of the nurses working in hospitals on occupational safety and working environment.
  1. Tez No: 783244
  2. Yazar: ELİF PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, yüksek riskli çalışma ortamı olarak kabul edilen hastanelerde sağlık çalışanlarına ve özellikle hemşirelere yönelik iş güvenliğine yönelik uygulamaların, bu uygulamaları etkilediği öngörülen kişisel ve mesleki özelliklerin belirlenerek, iş güvenliği ile hemşirelerin çalışma ortamına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yapılan bu araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde özel, üniversite ve kamu hastanelerinde görev alan 300 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, hemşire unvanına sahip ve kurumlarda aktif olarak çalışan hemşirelere ulaşılarak veri toplanması hedeflenmiştir. Veriler Ocak-Aralık 2021 tarihinde toplanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Hastanede Çalışan Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği”ve“Hemşirelik İş İndeksi Hemşirelik Çalışma Ortamı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, parametrik olmayan analizler, Mann Whitney U, Varyans analizi (ANOVA), Bonferroni analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, Cronbach Alpha güvenirlik analizi ve basit ile çoklu lineer regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, hemşirelerin %93,7'si çalışan sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, it is aimed to determine the relationship between occupational safety and nurses' attitudes towards the working environment by determining the practices for occupational safety for health workers and especially nurses in hospitals, which are considered as high-risk work environments, and the personal and professional characteristics that are predicted to affect these practices. Method: The sample of this descriptive and cross-sectional study consists of 300 nurses working in private, university and public hospitals throughout Turkey. In the research, it was aimed to collect data by reaching the nurses who have the title of nurse and actively working in the institutions, rather than choosing a sample. Data were collected in January-December 2021.“Personal Information Form”,“Occupational Safety Scale for Health Personnel Working in Hospital”and“Nursing Work Index-The Practice Work Environment Scale”were used to collect data. Data were evaluated using descriptive statistics, non-parametric analysis, Mann Whitney U, analysis of variance (ANOVA), Bonferroni analysis, Pearson and Spearman correlation analysis, Cronbach Alpha reliability analysis and simple to multiple linear regression analysis. Findings: According to the results of the study, it was determined that %93,7 of the nurses received training on employee health and safety. From the independent variables; Educational status, institution, experience in the current institution, position/task, daily working type, monthly total overtime hours and employee health and safety training, dependent variable“Occupational Safety Scale for Health Personnel Working in Hospital”mean scores were statistically significant.