Çocukların motor becerilerini ölçmede kullanılan tgmd-2 ve ktk testlerinin karşılaştırılması
Comparison of tgmd-2 and ktk tests used in measuring children's motor skill
  1. Tez No: 783263
  2. Yazar: SONER KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Çocukların Motor Becerilerini Ölçmede Kullanılan TGMD-2 ve KTK Testlerinin Karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 5-10 yaş arası toplam 547 (%51,6 kız) sağlıklı çocuk katılmıştır. İlk antropometrik ölçümleri yapılan çocukların motor gelişim düzeylerini ölçmek için Test of Gross Motor Development-2nd (TGMD-2) ve Körperkoordinationstest Für Kinder (KTK) motor beceri testleri uygulanmıştır. Verilerin İstatistik değerlendirmelerinde IBM SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Bulgular:TGMD-2 ve KTK puanları çocukların aldıkları en yüksek puana göre yüzde olarak dönüştürülmüş ve gruplar içindeki yaş gruplarının TGMD-2 ve KTK yüzde dağılım sonuçları bulunmuştur. Bu sonuçlara göre TGMD-2 puanlarına bakıldığında %57,22'sinin düşük grupta %42,78'inin geliştirilebilir grupta olduğu belirlenmiştir. KTK puanlarına bakıldığında %0,91'inin düşük grupta, %9,51'inin geliştirilebilir grupta, %89,58'inin de gelişmiş grupta yer aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to compare the TGMD-2 and KTK tests used to measure motor skills of children. Materials and Methods: A total of 547 healthy children aged 5to10 years participated in the study. Test of Gross Motor Development-2nd (TGMD-2) and Körperkoordinationstest Für Kinder (KTK) motor development tests are applied to measure the motor development levels of children whose anthropometric measurements are made first. IBM SPSS 21 package program is used for statistical evaluation of the data. Finding: The TGMD-2 and KTK scores are converted as percentages according to the highest score obtained by the children participating in the study, and the TGMD-2 and KTK percentage distribution results for each age group within the groups are included in the study.