Multi-level wind energy transition in the Turkish context: Socio-spatial sensitivities and nudging conditions
Türkiye bağlamında çok düzeyli rüzgar enerjisine geçiş: Sosyo-mekansal duyarlılıklar ve dürtme şartları
- Tez No: 783262
- Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Yenilenebilir enerji gelişimi, iklim değişikliği ve yerel olarak ortaya çıkan çevresel bozulma sorunları bağlamında sürdürülebilir yaşama katkı sağladığı iddiasındadır. Ancak mevcut bazı uygulamalar toplum tepkisiyle karşılaşmaktadır. Halihazırda, yüksek teknolojili mega rüzgar türbinlerinin yer aldığı büyük ölçekli tesisler şeklinde gelişen rüzgar enerjisi geçişinin sosyo-mekansal sonuçları toplumda sürdürülemez koşullar yaratmakta ve mevcut uygulama biçiminde bir değişikliğe ihtiyaç duymaktadır. Sosyoteknik bir bakış açısı benimseyen çalışma, İzmir örneğinde rüzgar enerjisine geçiş sürecinde ortaya çıkan toplum tepkisini araştırmaktadır. Buna göre, Türkiye bağlamında rüzgar enerjisi gelişiminin oldukça uzun, karmaşık, bürokratik, yukarıdan aşağıya ve sadece lisanslama meselesi olarak yürütülen çok aktörlü bir süreç olduğu görülmektedir. Bu durumu aşmak için tez, yerel düzeyde niş çözümleri bütünleştiren, yerel duyarlılıklara yanıt veren kapsayıcı bir mekansal planlama sisteminin benimsenmesini önermektedir. Dürtme teorisi, adil bir gelişmeyi sürdürürken dürtme alanlarını olumlu bir şekilde harekete geçirerek, her düzeydeki aktör gruplarını içeren bir mekanizmanın inşasına rehberlik edebilir. Buna ek olarak, rüzgar enerjisi tesisleri için sosyo-mekansal duyarlılıklar çerçevesinde yer seçim kriterleri de geliştirilmelidir. Çalışma, İzmir için çevresel, ekonomik, duyusal ve teknolojik duyarlılıkların geçerli olduğunu ortaya koymakta; katılımcıların çevrelerinde rüzgar santrallerini tercih etmediklerini; doğal yaşam, gürültü ve rüzgar türbin sayısının en belirgin duyarlılık alanları olduğunu göstermektedir. Sosyo-mekansal duyarlılıkların birbiriyle etkileşimde olduğu varsayıldığında, 1km ve üzeri bir mesafede tek bir duyarlılık alanının dahi öne çıkması, rüzgar enerjisi tesislerinin yerleşim yerlerine, doğal ve kültürel açıdan değerli alanlara, sosyo-ekonomik aktivite alanlarına 1km ve üzerinde bir mesafede konumlandırılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy development claims a contribution to sustainable living within the context of climate change and locally emerging environmental degradation problems. However, some existing practices lead to public opposition. The socio-spatial consequences of wind energy development taking place in the form of high-tech mega wind turbines within large-scale wind farms create unsustainable conditions in societies. This, in turn, requires a shift in the way it is practiced. By adopting a sociotechnical perspective, the study explores the public opposition context of wind energy transition in the case of İzmir. Accordingly, it discovers that wind energy development in the Turkish context is a long, intricate, bureaucratic, top-down, and multi-actor process carried out solely as a licensing issue. To overcome this, the thesis suggests the adoption of an inclusive spatial planning system integrating local level niche solutions and responding to local sensitivities. Nudging theory may guide the construction of such a mechanism involving and constructively activating all actor groups at all levels while maintaining a fair development. Additionally, socio-spatially sensitive site selection criteria should also be developed. The study confirms that environmental, economic, sensory, and technological sensitivities exist in İzmir and shows that participants do not prefer wind farms in their vicinity, and natural life, noise, and number of wind turbines are the most salient sensitivities. Assuming that socio-spatial sensitivities co-exist by affecting each other, even only one area is salient at more than 1km indicates that wind farms should be located in a distance above 1km from settlements, natural and culturally valuable areas, socio-economic activity areas.