Arteria uterina'nın morfolojik ve morfometrik incelenmesi
Morphological and morphometric features of the uterine artery
  1. Tez No: 783282
  2. Yazar: ELİF BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GAYRETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Literatürde, arteria uterina ile ilgili yapılan çalışmaların çoğunlukla bu arterin morfolojik özellikleri ile ilgili olduğu, morfometrik özelliklerini araştıran çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda, a. uterina'nın morfolojik ve morfometrik özelliklerini ayrıntılı olarak incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda T.C. Adli Tıp Kurumundaki 53 kadın kadavra incelendi. Ölçümler ImageJ software programı kullanılarak yapıldı. A. uterina morfolojik özelliklerine göre, 8 alt tipi içeren 3 tip olarak sınıflandırıldı. A. iliaca communis uzunluğu, a. iliaca interna uzunluğu, a. uterina orijin noktasının a. iliaca interna orijin noktasına olan en kısa mesafesi ve a. uterina orijin noktasının truncus anterior orijin noktasına olan en kısa mesafesi ölçüldü. Tip 1-A en fazla oranda (%60,37) gözlemlenirken, tip 3-A ve Tip 3-B en az ve eşit oranda (%1,88) elde edildi. Ayrıca, Atipik (%0,94) bir vaka da gözlemlendi. A. uterina'nın orijin noktasının truncus anterior orijin noktasına olan en kısa mesafesinin, taraflara göre kıyaslanmasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edildi (p=0,002). A. uterina'nın morfolojik ve morfometrik olarak incelendiği çalışmamızın, a. uterina'ya yönelik cerrahi müdahaleler ve girişimsel radyolojik uygulamalara katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In the literature, it is seen that studies with uterine artery are mostly related to the morphological properties of this artery, and studies investigating its morphometric features are limited. In that context, we aimed to examine the morphologic and morphometric features of the uterine artery in detail. A total of 53 female cadavers were examined at the T.R. Forensic Medicine. Measurements were carried out using ImageJ software. According to its morphologic properties, the uterine artery was classified into 3 types that involved 9 subtypes. The length of the common iliac artery and internal iliac artery, the shortest distance from the origin of the uterine artery to the origin of the internal iliac artery, and the shortest distance from the origin of the uterine artery to the origin of the anterior trunk of the internal iliac artery were measured. While the most frequent type was observed as Type 1-A (60.37%), the least type was obtained as Type 3-A and Type 3-B (1.88%) equal. Additionally, an atypical case was observed as well (0.94%). A statistically significant difference was obtained between the sides for the shortest distance from the origin of the uterine artery to the origin of the anterior trunk of the internal iliac artery (p=0,002). We believe that our morphologic and morphometric study of the uterine artery would contribute to the surgical and interventional radiologic applications of the uterine artery.