Popüler kültürün yaşam tarzına etkisi bağlamında kitle iletişim araçlarının rolü
The role of mass communication tools in the context of the impact of popular culture on lifestyle
- Tez No: 783283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU DUMANLI KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnternet ve sosyal medyanın zaman ve mekan anlamında devrim yaratması, üretici ve tüketicinin aynı ortamda birleşmesiyle, bilinç endüstrisi ana unsurları olan, medya ve reklam sektörünü dijital ekonomiye uyumlu hale getirmiştir. Mekanların sınırlarını kaldıran dijitalleşme, mekânsız mekanlar oluştururken, insan yaşamını büyük ölçüde kontrolü altına almakta ve yönlendirmektedir. Dijital çağın paradoksları gündelik hayatın bir parçası olan, popüler kültürün yaygınlaşması ve tüketim ile reklamlarla özendirilerek sunulan“ideal”yaşama ulaşılabileceği yönündeki verilerin dolaşımı yükselmiştir. Bu perspektifte; araştırmanın gerçekleştirilmesi aşamasında, öncelikle literatüre dayalı kültür kavramları, kitle iletişim araçlarının işlevleriyle, popüler kültür biçimleri, yeni medya ile ilişkilendirilerek tanımlanmaya çalışılmış, nitel araştırma desenlerinden, örnek olay deseni seçilip, olasılıklı olmayan amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak, çalışmanın amacına bağlı olarak en çok kullanılan sosyal mecralardan olan; Tiktok, Twitter ve Instagram platformlarında paylaşılan reklam örneklerinin içerikleri açıklanmaya çalışılarak sonuç kısmında değerlendirilmiştir. Bu bağlamda sosyal mecralar aracılığıyla popüler kültürün yaşam tarzındaki belirleyiciliğinin etkisi ve yönlendirilmesinin araştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The revolution of the internet and social media ın all circumstances unification of producers and consumers in the same environment, has adapted the media and advertising sector, which are the main elements of the consciousness industry, to the digital economy. Digitalization, which removes the boundaries of spaces, creates spaceless spaces and controls and directs human life to a great extent. The paradoxes of the digital age have increased the circulation of data that are a part of daily life, that popular culture can be spread and that the“ideal”life presented by encouraging consumption and advertising can be achieved. In this perspective; at the beginning of research of all, the concepts of culture based on the literature, the functions of mass media, popular culture forms, new media were tried to be defined by associating them, from qualitative research designs, the case study pattern was selected and the most used sauce; The content of the ad examples shared on Tiktok, Twitter and Instagram platforms was tried to be explained and evaluated in the conclusion. For this reason, it is being investigated influence and direction of the determinant of popular culture in lifestyle through social media.