Orta Doğu'da yer alan mitlerin, ritüellerin ve inançların resim sanatına yansıması
The reflection of myths, rituals and beliefs in the Middle East on painting
  1. Tez No: 783285
  2. Yazar: ELİF ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KAVUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlığın sahip olduğu kültürel, sanatsal ve tarihsel zenginliklerin başlangıç noktası olan Orta Doğu, Kuzeyde Türkiye ve İran'dan başlayarak doğuda Umman'ı, batıda Mısır'ı güneyde Arabistan'ı ve Körfez Ülkelerini içine alan geniş bir coğrafyadır. Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan bu topraklar; psikolojik, sosyolojik, dinsel ve sanatsal argümanların kökenini oluşturmaktadır. Yaşamın varoluşuyla artan insanlık, bu argümanları kendi buluşlarında kullanarak medeniyetlerini geliştirirken göç eden toplulukların da ilgi odağı oldular. Çağımızın temel sorularını cevaplandıran kanıtlar sunarlar. Elde edilen kanıtlardan yola çıkılarak ilk aşamada toplumların temel unsurları olan mit, ritüel ve inanç kuramları üzerine genel incelemelerde bulunulmuştur. Sonrasında Orta Doğu'da yer alan Sümer, Babil, Mısır, İbrani ve İslam medeniyetlerinin mitlerine, ritüellerine ve inançlarına yönelik araştırmalar yapılmış ve sanatın eski-yeni etkileşimi arasındaki varyasyonları; Orta Çağ, Rönesans, Modern ve Çağdaş sanat devreleri üzerinden ele alınarak incelenmiştir. Bulunan bulguları desteklemek için sanatçıların üslup anlayışlarına ve yapıtlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Middle East, which is the starting point of humanity's cultural, artistic, and historical richness, is a wide geography starting from Turkey and Iran in the north, Oman in the east, Egypt in the West, and Arabia in the Gulf Countries in the south. These lands are home to great civilizations; psychological, sociological, religious, and artistic arguments constitute the origin. Humanity, which increased with the existence of life, developed their civilization by using these arguments in their inventions and thus became the focus of attention of migrating communities. They provided evidence that answered the fundamental questions of our time. Based on the evidence obtained, general examinations were made on myth, ritual, and belief theories, which are the basic elements of societies in the first stage. In the aftermath located in the Middle East, Sumerian, Babylonian, Egyptian, Hebrew, and Islamic Civilization, The Myth of research into the beliefs and rituals and the interaction between the old and the new variations for the arts; medieval, Renaissance, modern and contemporary art through the circuits were examined. To support the findings, artists' understanding of art and their works were included.