Preparation of barium doped baghdadite/PHBV fibrous scaffolds for bone tissue engineering
Kemik doku mühendisliği için baryum katkılı bağdadit/PHBV lifli iskelelerin hazırlanması
- Tez No: 783301
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EVİS, PROF. DR. DİLEK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son zamanlarda, biyoseramik/polimer kompozitler, kemik dokusu mühendisliği (BTE) kullanarak sert doku hasarını tedavi etmek için çok dikkat çekti. Bu kapsamda, kemik defekti bölgesinde kemik rejenerasyonu sağlayabilen farklı miktarlarda bagdadit (BAG) ve Ba katkılı BAG içeren lifli kompozit PHBV-PCL iskelelerinin geliştirilmesi ve bu iskelelerin yapısal, mekanik ve biyolojik özellikler. BAG ve Ba katkılı BAG sol-jel yöntemi kullanılarak sentezlendi ve 1150°C'de sinterlendi. Mikroyapısal ve biyolojik karakterizasyon sonuçları değerlendirilmiş ve iskele konstrüksiyonları için 4 farklı grup seçilmiştir. Farklı miktarlarda BAG ve Ba katkılı BAG (%1, %3 ve %5 ağırlık) içeren PHBV/PCL kompozit yapı iskeleleri, %72-78 gözeneklilik ile ıslak elektrospinning yöntemiyle üretildi. PHBV iskelelerinde Ba katkılı BAG'nin varlığı, biyoaktivite, hücre canlılığı ve ALP aktivitesinin artmasına neden oldu ve yapı iskelelerinin bozunma hızını kontrol etmek için uygun bir yol getirdi. Yapı iskelelerinde BAG'nin varlığı, yapı iskelelerinin basınç dayanımını iyileştirmiştir. Doku iskelelerin basınç dayanımı 4. 69-9.28 kPa arasında olup, %5 Ba0,3-BAG+PHBV/PCL iskelelerinin en yüksek basınç dayanımına sahip olduğu görülmüştür. Göreceli hücre canlılığı (%) testinde, en yüksek canlılık BAG'li yapı iskelelerinde gözlendi. Canlılık değişiklikleri, gruplar arasında çok küçüktü ve farklı BAG % grupları için Ba içeriği ile çelişkiliydi. %5 Ba-BAG içeren PHBV/PCL elektrospun iskelesinin BTE'de kullanılma potansiyeline sahip olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Recently, bioceramic/polymer composites have dragged a lot of attention for treating hard tissue damages using bone tissue engineering (BTE). In this context, it was aimed to develop fibrous composite poly(hydroxybutyrate) co (hydroxyvalerate)- polycaprolactone, PHBV-PCL, scaffolds containing different amounts of baghdadite (BAG) and Ba-doped BAG that can provide bone regeneration in the bone defect area and to investigate the effect of these scaffolds on the structural, mechanical, and biological properties. BAG and Ba-doped BAGs were synthesized using the sol-gel method and sintered at 1150oC. Microstructural and biological characterization results were evaluated and 4 different groups were selected for scaffold constructions. PHBV/PCL composite scaffolds containing different amounts of BAG and Ba-doped BAG (1, 3, and 5 wt%) were produced by the wet electrospinning method with a porosity of 72-78%. The presence of Ba-doped BAG in the PHBV scaffolds resulted in increasing bioactivity, cell viability, and ALP activity, and it was introduced as a suitable way to control the degradation rate of scaffolds. The presence of BAG in the scaffolds improved the compressive strength of the scaffolds. The compressive strength of the scaffolds was between 4.69-9.28 kPa and the 5% Ba0.3-BAG+PHBV/PCL scaffold was found to have the maximum compressive strength. In the relative cell viability (%) test, the highest viability was observed on the scaffolds with BAG. The viability changes were very small between groups and contradictory with Ba content for different BAG % groups. It was concluded that PHBV/PCL electrospun scaffold with 5% Ba-BAG has the potential to be used in BTE.